Zachování institutu dvou znalců při pitvě mrtvoly, ponechání stávajícího ustanovení § 127a o.s.ř a další výrazné změny sepsala poslankyně Helena Válková (ANO) do pozměňovacích návrhů zákona o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech a zákona o soudních tlumočnících a soudních překladatelích. Navrhuje se také zrušit dvojkolejnost správy znalecké činnosti a převést jmenování znalců (licenční řízení) a dohled nad znalci na ministerstvo. Tato změna se prolíná celým návrhem zákona. Česká justice získala návrhy, které poslanci prodiskutují na ústavně právním výboru v listopadu.
Předkládání posudků stranami v řízení před civilním soudem mělo být podle původního návrhu z dílny exministra spravedlnosti Roberta Pelikána znovu podmíněno souhlasem všech účastníků řízení. Situace by se tak vrátila před rok 2012.
Už na schůzi ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny se diskutovalo o tom, že by se situace neměla měnit zejména z toho důvodu, že se připravuje komplexní rekodifikace civilního práva procesního. „Navrhované nové znění, tak jak bylo schváleno v 1. čtení, omezuje možnost provádění oponentních posudků s tzv. doložkou trestnosti. Lze souhlasit s názorem, že v mnoha případech z praxe bývá počet prováděných znaleckých posudků, které si vzájemně odporují, v rámci jednoho řízení nepřiměřeně vysoký. Takový problém však primárně neplyne ze současného znění ust. § 127a o.s.ř., nýbrž z nežádoucího stavu nekvalitních, v horším případě pak úmyslně nepravdivých znaleckých posudků. Jestliže důvodová zpráva k původnímu návrhu uvádí, že navrhovaná nová legislativa by měla činnost znalců zkvalitnit natolik, že „v konečném důsledku … předkládat vícero znaleckých posudků v řízení by nebylo ani potřeba“, pak tím spíše není nutno ust. § 127a o.s.ř. měnit,“ uvádí pozměňovací návrh.
Čtěte také: Znalecký zákon dozná změn, měly by se zvýšit honoráře