Stát chce zavést nový statut veterán bezpečnostních sborů. Podobné postavení jako váleční veteráni by měli mít policisté, celníci, hasiči, příslušníci vězeňské a justiční stráže a agenti tajných služeb po 25 letech služby. Příslušnost k SNB, k rozvědce a kontrarozvědce StB a armády před Listopadem 1989 se do doby nezapočítá. Tajné služby povedou vlastní seznam veteránů.
Vyplývá to z věcného záměru zákona o veteránech bezpečnostních sborů, který má Česká justice k dispozici. Podle textu záměru nemá takový zákon v evropských zemích obdoby: „Ze všech oslovených členských států EU zaslalo své vyjádření Rakousko, Nizozemsko, Polsko, Belgie, Španělsko a Maďarsko, přičemž žádný z těchto států nemá zvláštní zákon o policejních veteránech či jeho obdobu (problematika veteránů ostatních bezpečnostních sborů nebyla zjišťována). Dílčí úpravu specifických institutů zde však lze najít,“ uvádí se v materiálu.
Záměr se ale podle jeho obsahu netýká jen policejních veteránů, nýbrž všech členů všech bezpečnostních sborů: „Za bezpečnostní sbor bude pro účely zákona považována Policie České republiky, Hasičský záchranný sbor České republiky, Celní správa České republiky, Vězeňská služba České republiky, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba a Úřad pro zahraniční styky a informace,“ přináší definici budoucího zákona návrh. Český stát tak hodlá mimo jiné zvýšit prestiž členů bezpečnostních sborů.
Podle věcného záměru bude za veterána bezpečnostního sboru považován bývalý příslušník bezpečnostního sboru, jehož služební poměr trval nejméně 25 let, pobírá výsluhový příspěvek nebo starobní či invalidní důchod a je bezúhonný.
[mn_protected]
Mohlo by vás zajímat
Ne těm, co sloužili komunistické diktatuře
Návrh rovněž ošetřuje, jak naložit s bývalými politruky a propagandisty, ale rovněž příslušníky kontrarozvědné nebo rozvědné StB, bývalé armádní rozvědky nebo vojenské kontrarozvědky. Tato služba se novodobým veteránům nezapočte do doby rozhodné, a to přesto, že novodobé bezpečnostní služby vyrostly na základech služeb minulého režimu a mnozí agenti plynule přešli do režimu nového. Věcný návrh k tomu navrhuje:
Do doby rozhodné pro výsluhový příspěvek se nezapočtou doby služby:
a) příslušníka Sboru národní bezpečnosti zařazeného ve složce Státní bezpečnosti na úseku s kontrarozvědným nebo rozvědným zařazením anebo ve funkci vyšetřovatele nebo náčelníka odboru a vyšší ve složce Státní bezpečnost,
b) příslušníka v ozbrojených silách se zařazením ve vojenské kontrarozvědce,
c) příslušníka v ozbrojených silách se zařazením v útvaru rozvědky Československé lidové armády, jestliže nebyl zařazen ve funkci obsluhy technických zařízení pro vojenský průzkum,
d) příslušníka Sboru národní bezpečnosti zařazeného v politickovýchovné správě (útvaru) Federálního ministerstva vnitra, Ministerstva vnitra České republiky nebo Ministerstva vnitra Slovenské republiky, který přímo vykonával politickovýchovnou činnost,
e) příslušníka Sboru národní bezpečnosti zařazeného ve funkci zástupce náčelníka (velitele) pro politickovýchovnou práci,
f) příslušníka Sboru nápravné výchovy zařazeného ve funkci zástupce náčelníka správy nebo útvaru pro politickovýchovnou práci a
g) vojáka Československé lidové armády zařazeného v Hlavní politické správě Československé lidové armády, který přímo vykonával politickovýchovnou činnost nebo který byl zařazen ve funkci zástupce velitele pro politickovýchovnou práci anebo propagandisty.
Hodně benefitů, avšak žádný nárok?
Podle nového zákona by všichni bývalí příslušníci všech bezpečnostních sborů měli být za splnění zákonných podmínek označováni jako „veterán bezpečnostních sborů“ bez dalšího rozlišování. Pokud někdo prošel službou ve více sborech – například z vojáka se stane policista nebo z policisty celník, zůstane mu jako veteránovi právo nosit uniformu a být povyšován posle posledního angažmá. Veterán bude moci být povýšen opakovaně.
Osvědčení o statutu veterána bezpečnostních sborů bude vydávat ministerstvo vnitra na základě žádosti.
Kromě toho budou mít veteráni bezpečnostních sborů právo sdružovat se ve spolcích, bude jim poskytována zdravotní péče služebním lékařem i po skončení služby, mají dostávat příspěvky na rekreaci a kulturu a sport nebo lázeňské pobyty a rekreační pobyty v zařízeních ministerstev nebo příspěvky na stravování. Mohou jim být poskytnuty výroční dary nebo sociální výpomoc. „Tyto benefity však nebudou nárokové,“ uzavírá ovšem kapitolu o benefitech ministerstvo vnitra ve svém návrhu.
O veterány se má starat devět vysokoškoláků
Za účelem zúřadování agendy veteránů bude podle návrhu na ministerstvu vnitra zřízeno oddělení péče o veterány – s výjimkou tajných služeb. Tajné služby povedou podle věcného návrhu vlastní seznamy veteránů: „Seznamy veteránů – bývalých příslušníků zpravodajských služeb povedou tyto zpravodajské služby, které také budou zajišťovat péči o své veterány,“ uvádí se doslova ve věcném záměru zákona.
Vzhledem k předpokládanému vytvoření nového pracoviště MV věnujícímu se problematice veteránů a nutnosti jeho vybudování se navrhuje účinnost nového zákona k 1. 1. 2021, uvádí se v zákonu. O předmětnou agendu se bude muset starat devět vysokoškoláků: „Pokud se jedná o samotné kvalifikační předpoklady zaměstnanců ministerstva, předpokládá se 9 vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců, kteří budou zařazeni v 11. až 15. platové třídě, dále se předpokládá jedno pracovní místo administrativního charakteru, zařazené do 9. platové třídy,“ stojí ve věcném záměru. První rok by mělo oddělení stát 9 milionů korun, další roky 6,5 milionu. Dále ministerstvo počítá s výpočetní technikou a dalšími náklady.
Stát už nyní vyplácí 3,5 miliardy výsluh
Podle návrhu bude mít přijetí zákona další dopad na státní rozpočet. V současné době se bývalým příslušníkům bezpečnostních sborů vyplácí ročně více než 3,5 miliardy korun, stojí ve věcném návrhu: „Ke dni 31. 12. 2017 byl vyplácen výsluhový příspěvek 30 056 bývalým příslušníkům bezpečnostních sborů (PČR, HZS, BIS, ÚZSI, GIBS), přičemž celkové roční náklady činily 3 680 091 052 Kč. Průměrná výše výsluhového příspěvku tak v roce 2017 činila 10 369 Kč měsíčně,“ uvádí se v návrhu doslova.
„Pokud by se za veterána bezpečnostního sboru považoval bývalý příslušník bezpečnostního sboru, jehož služební poměr k některému z bezpečnostních sborů trval nejméně 25 let, týkal by se nárok na benefity 5 885 osob (příslušníci PČR a HZS, počty k 31. 12. 2017). Rámcově je tedy nutné počítat s navýšením rozpočtu pro příslušníky PČR a HZS o 5 885 000 Kč ročně,“ uvádí se v návrhu, aniž by bylo patrné, které konkrétní benefity mají být nárokové.
[/mn_protected]
Irena Válová