Evropská komise (EK) zažaluje Polsko u unijního soudu, a to kvůli kontroverznímu zákonu, na jehož základě bude začátkem července nuceno odejít do důchodu asi 40 procent soudců polského nejvyššího soudu. S odvoláním na nejmenované unijní činitele to dnes uvedla agentura Reuters.
„Komise rozhodla, že se bude soudit,“ cituje Reuters svůj zdroj. Postup komise ale pravděpodobně přijde až příliš pozdě na to, aby předčasnému odchodu soudců do penze zabránil, neboť zákon vstoupí v platnost 3. července.
Evropská komise vede s Polskem spor kvůli kontroverzní justiční reformě od loňského roku. Reforma posílila vliv vlády nad nejvyšším i nad ostatními soudy. Polský parlament v dubnu přijal trojici zákonů, jež reagují na část požadavků Bruselu, představitele Evropské unie změny ale neuspokojily.
Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, v jehož resortu jsou mimo jiné institucionální vztahy, vláda práva a charta základních práv, tento měsíc na plenárním zasedání Evropského parlamentu prohlásil, že polská vláda stále nečiní dost pro plné zabezpečení právního státu.
Polská konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) od nástupu k moci v roce 2015 zdůrazňuje, že změny v justici jsou nezbytné, aby soudy byly efektivnější a spravedlivější. Argumentuje také tím, že v křeslech soudců ve značné míře zůstávají lidé poznamenaní mentalitou komunistické éry.
Hlavními cíli polské justiční reformy jsou dekomunizace a defašizace justice v Polsku, ke kterým nikdy nedošlo, uvádí se doslova v Bílé knize reformy polské justice z 8. března 2018. Dekomunizace obsahovala návrh, že komunističtí soudci, kteří stále drželi i s pomocí soudcovské rady, odejdou do důchodu. Česká justice o plánu dekomunizovat polskou justici rozsáhle informovala.
Česká justice se rovněž věnovala roli Národní soudcovské rady, která byla podle Bílé knihy ztělesněním korupce, korporativismu, bratříčkování a bafuňářství, soudcům nižších soudů odpírala zastoupení. Národní soudcovská rada například dává doporučení k obsazování soudů funkcionáři, svolení ke kárnému řízení se soudci. V Polsku rovněž dbala o blaho penzionovaných respektive doživotních, emeritních soudců, kteří pobírali 75% platu soudce a podpory za senioritu. Státní renta se soudcům vždy zvyšovala, jak se zvyšovaly platy soudů.
(čtk, ire)