Kolem jmenování nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů se objevují nová jména. Konkrétně lounského Okresního státního zástupce Romana Dragouna nebo zástupce šéfa Vojenského zpravodajství Rostislava Pilce. Když Ekonomický deník včera Dragouna kontaktoval, nechtěl přihlášku do tendru potvrdit. Pilc na dotaz nezareagoval vůbec.
Ve hře o křeslo instituce, která vyšetřuje trestnou činnost příslušníků ozbrojených složek, má být stále i někdejší náměstek Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Stanislav Růžička. Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín rezignoval na svou funkci po nátlaku premiéra v demisi Andreje Babiše a žalobců z Vrchního státního zastupitelství v Praze, Olomouci a Nejvyššího státního zastupitelství. Žalobci Murína podezřívali z vyzrazení informací o utajovaném vyšetřování, které svěřili do rukou Murínova náměstka, někdejšího detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Martina Šilhavého.
Nově se začala objevovat jména Romana Dragouna a Rostislava Pilce. „Pane redaktore, já to nemůžu komentovat. To je věc výběrové komise, koho tam má nebo nemá. Nebylo by seriózní, kdybych se k tomu já vyjadřoval,“ zareagoval okresní státní zástupce z Loun Roman Dragoun na otázky Ekonomického deníku. „Tady to já vůbec nemůžu komentovat. To určitě pochopíte,“ dodal Dragoun. Rostislav Pilc, bývalý náměstek Vojenského zpravodajství, který skončil po známé aféře Nagyová, posléze přišel o bezpečnostní prověrku a soud mu ji po letech vrátil, na otázku zaslanou SMS zprávou nezareagoval.
Výběrové řízení na post ředitele GIBS bylo vyhlášeno z rozhodnutí Andreje Babiše 30. dubna. Nový ředitel usedne do funkce vrchního státního rady v hodnosti plukovníka. Do řízení se mohou hlásit i osoby bez hodnosti a mimo služební poměr. Ředitel by měl nastoupit 1. srpna.
Uchazeči musí předložit lustrační osvědčení, oprávnění seznamovat se s utajovanými informacemi stupně „Tajné“ v souladu se zákonem č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, doklad o ukončeném vysokoškolském vzdělání v magisterském studijním programu. Dále musí být bezúhonní a mít praxi nejméně tři roky v řídící funkci. Požadovanými znalostmi a dovednostmi (nesplnění není důvodem k nezařazení do výběrového řízení) jsou velmi dobré organizační a komunikační schopnosti, časová flexibilita a zkušenost s řízením kolektivu, orientace v právních předpisech České republiky a Evropské unie s dopady na Generální inspekci bezpečnostních sborů.
Kandidát musí dále předložit motivační dopis, písemnou práci v rozsahu maximálně 8 normostran na téma „Koncepce Generální inspekce bezpečnostních sborů v krátkodobém (1 rok) a dlouhodobém horizontu (3 a více let), ověřenou kopii o nejvyšším dosaženém vzdělání, výpis z rejstříku trestů a čestné prohlášení nebo jeho kopie (u osob narozených do 1.12.1971) – podle ustanovení § 6 odst. 2 a § 7 zákona č. 279/1992 Sb., o některých dalších předpokladech pro výkon některých funkcí obsazovaných ustanovením nebo jmenováním příslušníků Policie České republiky a příslušníků Vězeňské služby České republiky, ve znění pozdějších předpisů, nebo podle ustanovení § 2 zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky, ve znění pozdějších předpisů.
Nový ředitel získá základní platový tarif v tarifním stupni podle započitatelné praxe, příplatek za vedení v rozpětí 10 000 korun až 14 000 korun, zvláštní přípatek ve skupině 1A/1 3 000 korun až 6 000 korun. „Uchazeči splňující stanovené podmínky budou pozváni k absolvování výběrového řízení. Pokud nebudou k písemné přihlášce přiloženy veškeré požadované doklady, nebude uchazeč do výběrového řízení zařazen. Případné další informace podá: JUDr. Michaela Pobořilová, tel. 224 002 426, e-mail: [email protected],“ stojí na webu GIBS.
Ke konci Michla Murína ve funkci vedly už v krátkosti popsané spory s premiérem. Podle Murína Babiš na ředitele opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách premiér Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení.
Činnost GIBS kromě Babiše kritizovali také státní zástupci, kteří GIBS vyčetli zejména vzájemnou spolupráci. Mluvili o pochybeních dlouhodobějšího charakteru, která se opakují, a o systémových problémech. Premiér také zahájil s Murínem kázeňské řízení. Murín nakonec odešel z funkce sám. Předtím kvůli vyčerpání z dlouhodobého stresu skončil v nemocnici. Svůj odchod zdůvodnil tím, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce GIBS.
GIBS vznikla 1. ledna 2012. Murín byl druhým ředitelem této bezpečnostní složky, když ve funkci v prosinci 2015 vystřídal Ivana Bílka. Server Aktuálně.cz nedávno napsal, že Murín nově pracuje pro Národní úřad kybernetické a informační bezpečnosti.
Jan Hrbáček, Ekonomický deník