Ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek je od dnešního dne dočasně zproštěn výkonu služby. Důvodem je snaha o vyšetření hospodaření této tajné služby. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO). Zdůraznil, že jde o dočasné opatření. Zjištěná pochybení označil za natolik závažná, že musel konat, i když je ministrem v demisi. Státní zástupce podle něj zahájil kvůli pochybnostem o hospodaření civilní rozvědky trestní řízení. Metnar řekl, že vznikla škoda velkého rozsahu.
„Z prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti,“ řekl Metnar. Jedná se podle něj o období 2015 až 2017. Z dokumentů podle něho vyplývá podezření, že se někteří příslušníci rozvědky dopustili „jednání, která mají znaky trestných činů“. Vznikla údajně škoda velkého rozsahu. Úřad proto podal trestní oznámení státnímu zástupci, který zahájil úkony trestního řízení.
Metnar vidí protiprávní jednání ve schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu, schválení zaplacení tohoto nákupu nebo „rozhodnutí o realizaci činnosti nespadající do působnosti úřadu v rozporu s právními předpisy“. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován. Výši škody Metnar zatím nezná. Pro jaké trestné činy bylo zahájeno trestní řízení, ministr neví, uvedl.
Zproštění Šaška výkonu služby zdůvodnil tím, že se na prověřování podílí policejní orgán rozvědky, který je řediteli podřízen. Zodpovědnost Šaška vidí Metnar jako vrcholného představitele úřadu. Zdůraznil, že jde o dočasné opatření po dobu prověřování. „Není tady na místě hovořit o nějakém odvolání, nebo dokonce o výběru nového ředitele,“ řekl. Dodal, že vzhledem k závažnosti okolností musel konat i v pozici ministra v demisi. Poznamenal, že není spokojen s délkou doby, která uplynula od začátku zahájení kontroly.
Postavením Šaška mimo službu se bude příští týden ve čtvrtek zabývat sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI. Metnar byl na ni pozván a plánuje účast.
Mohlo by vás zajímat
Šašek se stal ředitelem civilní rozvědky v létě 2014 za ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Rozvědku nyní dočasně vede náměstek ředitele Radek Musílek. Média ho označují za člověka blízkého premiérovi v demisi a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. O ÚZSI se Babiš v minulosti vyjadřoval negativně. Rozvědku loni v květnu spojil s nahrávkami svých hovorů s novinářem o připravovaných článcích věnovaných jeho politickým rivalům v médiích, která mu patřila. Nahrávky se objevily na sociálních sítích. Šašek odpovědnost ÚZSI odmítl.
ÚZSI je civilní rozvědka, zabývá se informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Úkolem služby je chránit ČR proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně.
Podle zákona jmenuje a odvolává ředitele ÚZSI ministr vnitra se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel civilní rozvědky odpovědný ministru vnitra.
Česká republika má tři tajné služby. Vedle ÚZSI je to ještě civilní kontrarozvědka Bezpečnostní informační služba a armádní tajná služba Vojenské zpravodajství.