Někdejší šéfka ERÚ Alena Vitásková Reprofoto ČT

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v neprospěch exšéfky ERÚ Vitáskové

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch Aleny Vitáskové, bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Uvedl to Zemanův mluvčí Petr Malý. Olomoucký vrchní soud Vitáskovou v lednu zprostil obžaloby v kauze neoprávněně udělených licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Zemanovým dovoláním se bude zabývat Nejvyšší soud. Nejvyšší státní zástupce míní, že se Vitásková mohla dopustit nedbalostního deliktu.

Podle původního rozsudku Krajského soudu v Brně si měla Vitásková odpykat 8,5 roku ve vězení. Vrchní soud ale dospěl k závěru, že důkazů není tolik, aby bylo možné s jistotou rozhodnout o vině Vitáskové.

Vrchní soud také snížil tresty majitelům obou elektráren, Zdeňkovi a Alexandrovi Zemkovým, ze 7,5 roku na šest let a devět měsíců. O 1,5 roku na sedm let snížil trest i bývalé vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové a dalším obžalovaným

„U Vitáskové je dáno maximálně možné a důvodné podezření o tom, že se trestné činnosti účastnila a vytvořila jakousi podporu Schneidrové pro její nezákonné rozhodnutí, nicméně takový závěr bez pochyb učinit nejde,“ řekl tehdy soudce Pavel Göth.

Zeman v dovolání akceptuje závěr vrchního soudu, že po provedeném dokazování nelze jednání Vitáskové posoudit jako úmyslný trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. „Nicméně odvolací soud se podle nejvyššího státního zástupce dostatečně nezabýval možností kvalifikovat jednání obviněné jako nedbalostní delikt,“ uvedl Malý.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša-sun a Zdeněk-sun, bratři Zemkovi, dostali licenci neoprávněně a získali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která se týkala elektráren s licencí udělenou do konce roku 2010.

Obžaloba uváděla, že Vitásková zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o povolení přijít. Podle žalobce o tom svědčí e-mailová korespondence, ve které ji šéfka licencí Schneidrová o svém nezákonném rozhodnutí informovala. Podle vrchního soudu je však tato komunikace jednostranná. Schneidrová, odsouzená za zneužití pravomocí veřejného činitele, vzala u soudu vinu na sebe.

Také bratři Zemkové už dříve informovali, že se obrátí na Nejvyšší soud, aby přezkoumal závěry Vrchního soudu v Olomouci. „Ničeho nezákonného jsme se nedopustili,“ uvedli nedávno v prohlášení.

(čtk)