Do konce února by měla vláda projednat novelu zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). Bude řešit výjimky pro podnikatele. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Ústavní soud v prosinci svým rozhodnutím odložil třetí a čtvrtou vlnu EET od března, respektive června 2018 kvůli nejasným dopadům na různé skupiny povinných subjektů.
„Na novele o EET pracujeme zhruba od podzimu minulého roku bez ohledu na rozhodnutí Ústavního soudu. My jsme už tam detekovali řadu otázek, které chceme v té novele změnit a samozřejmě rozhodnutí Ústavního soudu navodilo další otázky, které jsme do novely zapracovali,“ řekla Schillerová.
Ministryně se chce příští týden setkat se zástupci podnikatelských svazů a komor a prodiskutovat s nimi i varianty výjimek z EET pro nejmenší podnikatele. První varianta podle Schillerové počítá s osvobozením od EET pro plátce paušální daně, kteří nedosahují určitého obratu. Ve hře je částka 250.000 až 500.000 korun ročně. Druhá varianta uvažuje o osvobození od EET do určité úrovně příjmů a třetí uvažuje o tom, že by podnikatelé do určité úrovně příjmů nepodléhali EET, ale vykazovali tržby jen papírově.
Ministerstvo také chce zakotvit do novely osvobození od EET pro nevidomé živnostníky, kterých je zhruba 1000, pro telefonní karty, živé hazardní hry nebo prodej letenek v zahraničí.
Na rok 2019 ministerstvo rovněž chystá novelu zákona o dani z příjmů, která bude předcházet chystanému zcela novému zákonu. Novela mimo jiné zruší superhrubou mzdu.
Ústavní soud loni 15. prosince zrušil plánovaný „náběh“ třetí a čtvrté etapy elektronické evidence tržeb. S odloženou platností škrtl i několik dalších ustanovení zákona o evidenci tržeb, týkající se například bezhotovostních plateb a rodných čísel na účtenkách. Třetí a čtvrtá vlna však není podle nálezu sama o sobě protiústavní, ale může začít až po důkladnějším zvážení dopadů a vymezení výjimek přímo v zákoně, nikoliv jen ve vládním nařízení. Jako celek zákon u ÚS obstál a dál platí.
Třetí vlna se měla od března 2018 týkat třeba stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od června 2018 se do systému měli zapojit také vybraní řemeslníci. EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení a od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.
Zákon jako takový však soud nezrušil. Podle většiny soudců sleduje elektronická evidence tržeb (EET) legitimní cíl – účinný výběr daní a narovnání podnikatelského prostředí.
(čtk)