Na ministerstvech a Úřadu vlády ubude 14 sekcí, zrušeno bude celkem 23 služebních a 50 pracovních míst. Na návrh ministerstva vnitra dnes úpravy v rámci systemizace schválila vláda, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Schválené parametry návrhu potvrdil ČTK náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Změny jsou účinné k začátku příštího roku, týkají se především Úřadu vlády, který spadá pod premiéra.
Ministerstvo vnitra v materiálu uvádělo, že změny souvisí s reorganizací práce ministerstev a cílem naplnit programové priority Babišovy vlády. Premiér dnes odmítl, že by se jednalo o čistky. Předpokládá, že další systemizace bude v březnu. „My se chováme jako vláda, která má pracovat,“ řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády k připomínkám opozice, že jeho kabinet změny dělá dříve, než požádal o důvěru Sněmovnu.
Babišovu vládu jmenoval prezident Miloš Zeman minulou středu, dnešní jednání by mělo být poslední v tomto roce, takže měl kabinet poslední příležitost změny do nového roku schválit. Jedním z hlavních argumentů při přípravách služebního zákona bylo to, že zabrání změnám na úřadech s příchodem každé nové vlády.
Opatření dnes kritizoval na twitteru například bývalý ministr vnitra a úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec „Babišova vláda? Horší než Hun Attila na dobytém území. Vláda, která 10. ledna nezíská důvěru, se dnes pokouší zničit nezávislost státní správy,“ napsal.
Postránecký slova o čistkách odmítá. „Změny se dotkly především politické úrovně, kde je ta redukce vyšší,“ řekl novinářům. Změny nepovažuje za příliš rozsáhlé, jedná se podle něj především o zeštíhlení řídicí struktury některých ministerstev. V březnu podle něj budou podmínky pro systemizaci přísnější. „Záleží na momentální situaci, čeho se mohou týkat,“ uvedl. Týkat by se mohla vzniku nových míst v rámci projektů financovaných z evropských fondů, dodal.
Ministři už v posledních týdnech většinou avizovali, kterých náměstků a jejich sekcí se změny týkají. Postránecký připomněl, že lidé v postavení tzv. představených podle zákona o práci hned nepřijdou. „Dotyčný musí být odvolán, nicméně zákon stanoví, že má být přednostně zařazen na jiné vhodné místo. Pokud není, tak je takzvaně zařazen do zálohy, maximálně po půl roce by pak skončil ve státní službě,“ uvedl. V takovém případě náleží šest měsíců zaměstnanci 80 procent platu.
Postránecký zatím neviděl návrh, kterým chce hnutí ANO služební zákon změnit. Je podle něj ale právem vlády o změnu usilovat. Připomněl, že zákon už byl dvakrát novelizován, naposledy velmi výrazně v polovině loňského roku.
(čtk)