"Pokud vím, tak pan Chovanec nikdy s komisařem pro migraci osobně nejednal, aby pro Českou republiku vyjednal pozici bez žaloby," podotkl dnes premiér Andrej Babiš Foto: archiv ČJ

Babiš chce vyjednávat s EK o stažení žaloby, Chovanec prý o migraci nikdy osobně nejednal

Čerstvě jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO) chce s Evropskou komisí vyjednávat o stažení žaloby kvůli kvótám. Je jasné, že kvóty jsou nesmysl a jen podporují popularitu extremistických stran v Evropě, uvedl Babiš na dotaz ČTK. Reagoval tak na dnešní rozhodnutí EK poslat Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl.

„Rozhodnutí a hlavně načasovaní je velice nešťastné,“ uvedl. Doufá v to, že příští týden na summitu dostane prostor k vyjádření českého stanoviska. Babiš ve středu po svém jmenování řekl, že by Česko mělo být v unii aktivnější. Chce proto navrhnout řešení problému migrace, kterým má být boj proti pašerákům.

Babiš dostane mandát na summit v Bruselu (14.-15.12.) až 13. prosince po jmenování vlády. „To načasování je dost nevhodné vzhledem k vnitropolitické situaci u nás,“ uvedl. „Detaily té agendy neznám, protože to měli v kompetenci pan premiér (Bohuslav) Sobotka a pan (Milan) Chovanec. Pokud vím, tak pan Chovanec nikdy s komisařem pro migraci osobně nejednal, aby pro Českou republiku vyjednal pozici bez žaloby,“ podotkl.

Náměstek českého ministra vnitra Jiří Nováček, který se v Bruselu shodou okolností účastnil pravidelného jednání ministerské rady, ČTK a Českému rozhlasu řekl, že samotná žaloba zatím podána nebyla a její přesný text tak není známý. „Vzniká (žaloba) zpravidla až s určitým časovým odstupem. Teď je jen informace o tom, že se bude připravovat,“ upozornil.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař poznamenal, že podání žaloby se očekávalo. „Není to nic, co by Českou republiku těšilo, jakkoliv chápeme, že Evropská komise hlídá dodržování pravidel,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Podle něj Česko opakovaně upozorňovalo na to, že kvóty na přerozdělování uprchlíků nejsou funkčním řešením a fungují jako pobídka pro nelegální migraci. „Česká republika bude pokračovat ve své dosavadní obhajobě. Aktuální rozhodnutí nicméně nemění nic na tom, že se s komisí stále můžeme dohodnout na smírném řešení věci,“ uvedl Chmelař. Česko bude podle něj nadále vyvíjet tlak na to, aby EU řešila příčiny, nikoliv následky migrace.

Pavel Svoboda: Usnesení vlády byla chyba

Žaloba, které nyní Česká republika a další země čelí kvůli svému postoji k přerozdělování žadatelů o azyl, nebyla nutná a země jí mohla určitými drobnými kroky předejít. Myslí si to český europoslanec za KDU-ČSL a předseda právního výboru europarlamentu Pavel Svoboda. Věc ale podle něj není ještě uzavřena a určité vstřícné kroky bude možné učinit i nyní.

„Za největší chybu považuji usnesení české vlády o tom, že žádné uprchlíky brát nebudeme. Tím jsme bohužel komisi nedali jinou možnost, než na nás žalobu podat,“ poznamenal Svoboda.

Je třeba obnovit dialog

Podle Svobody se dala žaloba očekávat. „Česká republika měla prokázat aspoň minimální účast a solidaritu, a ne se hned proti kvótám takto radikálně vymezovat. Slovensko se zachovalo daleko pragmatičtěji. Víme, že kvóty nejsou ideální řešení, ale nikdo nic jiného a lepšího nevymyslel,“ dodal europoslanec. Je podle něj třeba obnovit dialog s Evropskou komisí a hledat smírné řešení. Místopředseda komise Frans Timmermans dnes uvedl, že věc by se snadno vyřídila v případě, že uvedená trojice zemí změní svůj přístup.

U Miloše Zemana vyvolala EK odpor

Rozhodnutí EK vyvolalo odmítavé reakce i u prezidenta Miloše Zemana. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček reagoval na rozhodnutí komise odkazem na úterní Zemanovo vyjádření k problematice migračních kvót. „Pokud jde o moje stanovisko je dlouhodobé a takové, že kvóty považuji za vměšování do vnitřních záležitostí České republiky nebo jakéhokoliv jiného státu,“ uvedl v úterý Zeman. Kvóty podle jeho názoru odporují principu subsidiarity.

Okamura: Je to brutální diktát Bruselu

Za brutální diktát Bruselu označil žalobu Evropské komise na Česko kvůli migračním kvótám předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Podle místopředsedy KDU-ČSL Ondřeje Benešíka může záležitost s kvótami záporně ovlivnit názor veřejnosti na Evropskou unii a nahrát politickým uskupením, jako je Okamurovo hnutí. Nesouhlasné reakce znějí také od dalších politiků ODS.

„Evropská komise si dál podřezává větev. Místo přijetí tvrdých opatření, řešení migrace a jejích příčin se neefektivně zaměřuje pouze na její důsledky. Kvóty nic neřeší a my je odmítáme i za cenu pokuty,“ sdělila v tiskové zprávě místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Podle poslance ODS Jana Skopečka se Česko musí kvótám bránit před evropským soudem i při jednáních s komisí.

„Je to brutální diktát, který v podstatě říká, že o naší zemi nerozhodujeme už my, ale Brusel,“ napsal ČTK v reakci na oznámenou žalobu Okamura. Vláda podle něho musí trvat ma stanovisku, že nikdo nemůže Česku říkat, koho přijme. Evropská komise navíc podle Okamury musí vědět, že kvóty migraci nevyřeší a jen vysílají signál, že se unie postará i o další imigranty. „Stále více občanů národních států otevře oči a bude žádat odchod z takového spolku,“ dodal předseda hnutí, které žádá referendum o vystoupení Česka z EU.

Benešík: Vydělávají na tom Japonci a Korejci

Lidovec Benešík rozumí tomu, že Evropská komise musí hájit pravidlo, byť je podle něho špatné a nefunkční. Mluvil ale o podle něho falešné politice některých představitelů unie. Bude záležet na příští české vládě, aby s komisí dojednala, že je žaloba víceméně formální, uvedl. „Věřím tomu, že konečný rezultát zůstane jako formalita,“ řekl dnes ČTK. Záležitost podle něho může záporně ovlivnit názor veřejnosti na unii. „Na takové nefunkční malichernosti bohužel vydělávají různí Japonci a Korejci,“ dodal ve zjevné narážce na Okamuru a jeho hnutí.

Svobodní uvedli, že vyhrožování soudem, pokutami nebo odebíráním dotací patří k osvědčeným taktikám zastrašování a ukazují na to, jací jsou představitelé unie totalitáři a pokrytci. „Přerozdělování lidí proti jejich vůli připomíná obchod s lidmi a na něm se Česká republika nesmí podílet,“ sdělil jejich předseda Tomáš Pajonk.

Další čeští politici říkají, že je to špatně

Rozhodnutí Evropské komise (EK) podat na Česko žalobu kvůli odmítání uprchlických kvót vyvolalo u dalších českých politiků odmítavé reakce. Předseda ODS Petr Fiala varuje před tím, že žaloba sníží důvěru v EU.

Podle předsedy ODS Fialy jsou kvóty špatné a žaloba EK je ještě horším rozhodnutím. „Výsledkem bude jen větší nespokojenost a pocit křivdy,“ napsal Fiala na svůj twitterový účet. Dodal, že unie žalobou uprchlíkům nepomůže a ještě dál sníží důvěru v unii.

Skepticky se k žalobě staví také europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Spory v unii se podle Pospíšila nedají řešit žalobami na členské státy. „U nás žaloba jen nahraje politikům, jako je Tomio Okamura,“ napsal předseda TOP 09 na twitter.

Ministr zahraničí vlády v demisi Lubomír Zaorálek (ČSSD) tento týden v Bruselu novinářům řekl, že krok Komise není překvapením. Je podle něj stále čas na jednání a hledání smírného řešení.

(čtk)