Ústavní soud začal projednávat návrh skupiny senátorů na zrušení registru smluv. Jedním z účastníků řízení bude pravděpodobně i vláda. V Brně chce bojovat za to, aby ústavní soudci senátorské podání zamítli. O svém postupu v dané věci má končící kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) jednat podle programu ve středu.

O zahájení řízení před Ústavním soudem informoval na začátku listopadu dosluhujícího premiéra Sobotku soudce zpravodaj Jan Musil. Od té doby běží vládě třicetidenní lhůta, aby sdělila, zda využije svého práva a vstoupí do řízení o návrhu, nebo ne. V téže lhůtě má ústavním soudcům případně zaslat i podrobné vyjádření k obsahu senátorského podání.

Z předkládací zprávy pro vládu, kterou má Česká justice k dispozici, vyplývá, že se výzvou soudce zpravodaje Musila zabývali ministři vnitra, financí a spravedlnosti. „Všichni oslovení sdělili, že vstup vlády do řízení doporučují a navrhují zamítnutí předmětného návrhu skupiny senátorů,“ píše se materiálu.

Kabinet proto bude ve středu hlasovat o usnesení, že se vláda k řízení připojí. Zpracování vládního stanoviska mají dostat za úkol premiér společně s ministrem pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a ministry vnitra, spravedlnosti a financí. Zastupovat před soudem by pak měl kabinet ministr vnitra.

Zákon o registru smluv se vztahuje na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Ukládá jim, aby kvůli veřejné kontrole zveřejňovaly smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun. Podle třiceti senátorů ale norma odporuje ústavnímu pořádku, konkrétně právu na svobodu podnikání, je v rozporu s principem rovnosti a porušuje zákaz retroaktivity. Uplatňování zákona by podle senátorů mohlo způsobit veřejnému sektoru miliardové škody. Po Ústavním soudu proto požadují zrušení celé normy, nebo alespoň jejích částí.

Mohlo by vás zajímat

Lucie Nekvasilová