Předvolební reklamy budou přísně regulovány Foto: Ministerstvo vnitra

NSS řeší 40 volebních stížností, vadí vyvolávání strachu a nenávisti

Zvláštní senát Nejvyššího správního soudu (NSS) bude mít po letošních sněmovních volbách přinejmenším stejné množství práce jako před čtyřmi roky. Tehdy dostal 42 stížností, letos už jejich počet dosáhl stejného čísla. Lhůta pro podávání stížností končí dnes v 16:00. Většinu podnětů podali voliči, dva jsou od stran – Demokratické strany zelených a SPR-RSČ Miroslava Sládka, vyplývá z databáze soudu.

Předseda Demokratické strany zelených, Jiří Anderle z Domažlicka, poukazuje na různou praxi připočítávání preferenčních hlasů. Žádá o překontrolování hlasů ve čtyřech okrscích v Plzni, Sušici, Měčíně a Nýrsku. Tvrdí, že komise tam automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na konkrétním lístku nikoho nezakroužkovali.

Obsah stížnosti republikánů není veřejně dostupný, soud podněty před rozhodnutím nezveřejňuje. Obsah lze v některých případech vyčíst z výzev k doplnění návrhů. Některé voličské podněty jsou totiž neurčité a neuvádějí jména konkrétních poslanců, jejichž zvolení zpochybňují.

Nejméně deset voličů z různých koutů Česka kritizuje skutečnost, že ve sněmovních volbách nemohou o hlasy usilovat nezávislí kandidáti. Muž z Prahy 10 tvrdí, že malé a velké strany neměly z hlediska financování a přístupu do médií rovné postavení.

Volička z Vraného nad Vltavou poukazuje na zobrazování zbraní a výzev k násilí ve volební kampani některých politických stran a hnutí. Vadí jí i vyvolávání nenávisti a strachu, jež spatřovala ve volební kampani SPD Tomia Okamury.

První jednání má volební senát naplánované na příští týden. Návrhy podané před počátkem lhůty či po jejím uplynutí soud odmítne. O všech volebních stížnostech musí soud rozhodnout do 20 dnů poté, kdy je obdržel.

(čtk)