Rakouský student práv a aktivista Maxmilian Schrems, který kvůli porušování ochrany soukromí podal ve Vídni hromadnou žalobu na irskou součást americké společnosti Facebook, nemůže tuto žalobu podat u rakouského soudu. Jako jedinec se ale svých práv domáhat ve své vlasti může. Uvedl to dnes generální advokát Soudního dvora Evropské unie Michal Bobek.
Max Schrems podal k rakouskému soudu žalobu proti společnosti Facebook Ireland Ltd. Tvrdí, že firma porušila práva na ochranu soukromí a ochranu údajů jak jeho, tak sedmi dalších uživatelů Facebooku, jejichž jménem jedná. Tito lidé mají bydliště v Rakousku, Německu a v Indii.
Zemský soud ve Vídni se před dvěma lety žalobou odmítl zabývat s odůvodněním, že mu projednávání případu z procedurálních důvodů nepřísluší.
„Spotřebitel, který je oprávněn podat žalobu proti svému zahraničnímu smluvnímu partnerovi v místě svého bydliště, se nemůže současně se svými vlastními nároky dovolávat také nároků se stejným předmětem, postoupených jinými spotřebiteli s bydlištěm na jiných místech téhož členského státu, v jiných členských státech nebo ve třetích zemích,“ uvádí se v doporučení generálního advokáta.
Bobek argumentuje tím, že povolení hromadné žaloby by znamenalo, že spotřebitelé by si mohli soud sami vybírat.
Mohlo by vás zajímat
Rakušan Schrems namítá, že individuální soudní spory jsou vzhledem k finanční zátěži žalujících nereálné. „Podle názoru generálního advokáta mohu ve své domovské jurisdikci ve Vídni přinést přinejmenším „modelový případ“ a s ním vůbec první veřejné jednání o nelegálních praktikách Facebooku,“ uvedl Schrems ve svém prohlášení.
K výzvě, kterou Schrems zveřejnil na internetu se připojily tisíce dalších uživatelů. Rakouský aktivista dnes žádá o náhradu škody 500 eur (téměř 12.800 Kč) za každého z 25.000 signatářů žaloby.
Na rozdíl od Spojených států jsou společné žaloby v Evropě uznány jen málokdy.