Většina důležitých politických stran ve svých volebních programech píše, že chtějí zajistit chudým občanům sociální bydlení, přičemž mají pomoci obce. Některé samosprávy proto už nyní řeší problematiku bezdomovectví, předražených ubytoven a vyloučených lokalit. Ekonomický deník přináší exkluzivní seznam dotačních titulů, které lze na sociální byty využít.
Politické strany před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny vyhlašují boj proti bezdomovectví. Dosluhující vládní koalice ostatně schválila návrh zákona o sociálním bydlení, který sice nestihl projít Parlamentem, ale v pozměněné podobě možná nabude účinnosti během dalšího funkčního období. Navržený právní předpis předpokládal, že nejchudším občanům pomůžou samosprávy, které v takovém případě získají dotační podporu. Nejenom proto přibývají obce, které upravují prázdné budovy na byty.
Jihomoravská metropole letos hostila Kongres místních a regionálních samospráv Rady Evropy, kde ohledně integrace panoval veskrze optimismus. “Jako každé město, taky Brno bojuje proti bezdomovectví a proti obchodu s chudobou. Nastartovali jsme celou řadu projektů a jsme na dobré cestě, jak pozitivně vyřešit integraci ohrožených skupin i cizinců,” řekl primátor jihomoravské metropole Petr Vokřál (ANO).
“Ve Středočeském kraji žije 65 tisíc cizinců – zejména Slováci, Ukrajinci, Vietnamci, Poláci a Bulhaři. Všichni pracují a není s nimi problém,” uvedla speciálně k mezinárodnímu soužití Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), hejtmanka nejrozlehlejšího tuzemského kraje.
Obce a kraje mohou na sociální bydlení využít řadu dotačních titulů, buďto národních nebo evropských, které shrneme.
Petr Woff