Až k deseti letům vězení budou moci být odsouzeni ti, kteří mařením spravedlnosti způsobí škodu velkého rozsahu nebo budou mařit spravedlnost s úmyslem prospěchu velkého rozsahu. Nové skutkové podstaty maření spravedlnosti se dopustí ti, kteří před soudem nebo v trestním řízení předloží vědomě padělané nebo pozměněné důkazy nebo jiného navedou ke křivému obvinění, křivé výpovědi, nepravdivému znaleckému posudku nebo křivému tlumočení. Svádění k maření spravedlnosti bude speciálním trestným činem.
Vyplývá to z návrhu další novely trestního zákona a trestního řádu, do nichž bude zařazena tato zcela nová skutková podstata. Doposavad trestní zákon obsahoval pouze maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Novela rozšíří trestný zákon o §347a.
Podle důvodové zprávy zavádí stát tento nový skutek na základě požadavku Čl. 23 Úmluvy Organizace spojených národů proti nadnárodnímu organizovanému zločinu. „Úmluva požaduje po smluvních státech mj. zavedení trestnosti jednání spočívajícího v příslibu, nabídce nebo poskytnutí neoprávněné výhody s cílem navádět k falešnému svědectví nebo narušit podávání svědectví nebo předkládání důkazů v průběhu řízení v souvislosti se spácháním trestných činů. Čl. 70 odst. 1 písm. b) Římského statutu Mezinárodního trestního soudu (84/2009 Sb. m. s.) požaduje postih i vědomého předkládání nepravdivých či padělaných důkazů,“ uvádí se v důvodové zprávě.