Společenstvím vlastníků bytových jednotek (SVJ) svitla naděje ohledně nesplácených dluhů některých členů. Do Poslanecké sněmovny dorazil senátní návrh, podle něhož by část těchto dluhů měla přednostní uspokojení při vymáhání pohledávek v insolvenčním a exekučním řízení. „Lze jen doufat, že se podaří nedostatky právní ochrany Společenství a vlastníků bytů napravit co nejdříve, aby počet nevratně, cizími dluhy zatížených osob zbytečně nenarůstal,“ vysvětluje autorka návrhu, senátorka Jitka Seitlová (BEZP).
Proti návrhu ale vystupuje Česká bankovní asociace. „Jde o takovou změnu právního řádu, která je podle našeho názoru v přímém rozporu s legitimním očekáváním zajištěných věřitelů,“ oponuje hlavní právník Asociace Filip Hanzlík.
Jak ze senátního návrhu vyplývá, v České republice je registrováno více než 58 tisíc společenství vlastníků bytů (dále Společenství), které spravují cca 1,3 mil. jednotek. Nástroje ochrany práv vlastníků vůči neplatičům za společnou správu a služby jsou ale nedostatečné, protože při vymáhání dluhů je Společenství v nerovném postavení zejména vůči zástavním věřitelům. Výše dluhu se do doby, než je neplatič vystěhován, pohybuje řádově v desítkách tisíc korun, ojedinělé nejsou případy 200 až 400 tisíc korun. Přednost má zástavní věřitel „Dlužné částky se Společenství v případech, kdy byl byt zakoupen na hypotéku nebo následně zastaven za půjčky, nedočká. V exekučním řízení, veřejné dražbě nebo insolvenčním řízení…
Dušan Šrámek