Proces narovnání je ujednání mezi antimonopolním úřadem a soutěžitelem, který je podezřelý z protisoutěžního jednání. Na základě tohoto procesu se každá ze stran vzdá určitých nároků, které by jinak měla, pokud by byl případ řešen v úplném správním řízení.
Narovnání přináší výhody pro účastníky řízení i pro soutěžní úřady. Z pohledu prošetřované firmy lze za základní pozitiva považovat časové a finanční úspory. Poprvé použil ÚOHS procesu narovnání v roce 2008 v případě společnosti Kofola, která se přiznala k zakázaným dohodám s odběrateli svých produktů. Distributoři pak museli koncovým zákazníkům účtovat jednotné ceny těchto výrobků. Mnohamilionová sankce byla poté výrazně snížena. Podívejme se na čerstvý případ z rozhodovací praxe Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v této oblasti.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil svým prvostupňovým pravomocným rozhodnutím společnostem HANZAL nářadí-stroje a První hanácká BOW pokuty v celkové výši 1,833 milionu korun za kartelovou dohodu, která se týkala veřejných zakázek na dodávky obráběcích strojů pro školská zařízení. Obě sankcionované společnosti splnily ale podmínky pro využití procedury narovnání. Jejich pokuty byly pak sníženy o 20 procent na konečné částky ve výši 1.487.000 korun pro společnost BOW a 346.000 korun pro společnost HANZAL.
Kristián Chalupa
Předchozí díly našeho seriálu:
SERIÁL – Analýza rozhodování ve veřejných zakázkách – Nejvyšší správní soud vrátil rozhodnutí kvůli… 26.5.2017
SERIÁL – Analýzy rozhodovací praxe v oblasti veřejných zakázek 28.4.2017
SERIÁL – Analýzy rozhodovací praxe v oblasti veřejných zakázek – Nastavení zadávacích podmínek jako… 21.4.2017