Právní pomoc chudším lidem na státní útratu se zřejmě rozšíří o udílení právních rad, zastupování ve správních řízeních a v řízení před Ústavním soudem. Sněmovna dnes úpravu schválila v poslanecké novele o advokacii, jež mění mimo jiné zkoušky advokátů a kárná opatření. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.
Stát by měl nově zaštítit podle schváleného pozměňovacího návrhu Heleny Válkové (ANO) udílení ústních právních rad lidem, kteří mají příjem do trojnásobku životního minima. Žadatelé by se po zaplacení stokorunového regulačního poplatku obraceli na Českou advokátní komoru. Každý nemajetný člověk by měl ročně nárok na schůzky v celkovém čase dvě hodiny.
Státem garantovaná právní pomoc pro chudší se má rozšířit i na správní řízení, tedy zjednodušeně řečeno na rozhodování úřadů o právech a povinnostech lidí. Stejně by byl státem odměněn i advokát vybraný komorou k zastupování nemajetného stěžovatele u Ústavního soudu. Ministerstvo spravedlnosti, které návrh připravilo, by rozšíření bezplatné právní pomoci přišlo ročně zhruba na 34 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.
Dolní komora nekývla na požadavek Zdeňka Ondráčka (KSČM), který by bezplatnou pomoc rozšířil ještě víc, i na zastupování před nejvyššími soudy a před krajskými soudy v civilních sporech. „Jsem rád, že tato novela byla schválena poslanci napříč politickým spektrem. Za významné považuju zpřísnění kárné odpovědnosti advokátů, změny pro školení koncipientů a pro advokátní zkoušky, zavedení nové skutkové podstaty správního deliktu pro neoprávněné poskytování právních služeb a zakotvení bezplatné právní pomoci,“ řekl České justici jeden z předkladatelů novely Martin Plíšek z TOP 09.
Poslanecká novela autorů z řad ČSSD, ANO, TOP 09 a ODS v úpravách ústavně-právního výboru předpokládá, že advokát by mohl školit nejvýše pět koncipientů, nyní jejich počet omezen není. Stanovení nejvyššího možného počtu má podle předkladatelů jejich školení zlepšit.
Navrhovanou úpravu advokátní zkoušky, která se skládá z písemné a ústní části, předkladatelé zdůvodňují rostoucím počtem uchazečů o její složení a snahou o zvýšení kvality jejich přípravy. Zkoušce by měl předcházet písemný test k ověření teoretických znalostí zájemců. Ke zkoušce by byli připuštěni pouze v případě jeho úspěšného složení.
Nová kárná opatření by se podle předlohy týkala prohřešků souvisejících s knihou o prohlášeních o pravosti podpisu a se správou cizího majetku. Advokáti, kteří by se deliktů dopustili, by mohli o právo vedení této knihy nebo o právo správy cizího majetku až na tři roky přijít. Nebyl by podle předlohy navíc vyloučen jejich další postih, například napomenutí nebo peněžitá pokuta.
Advokát by mohl být podle novely vyškrtnut ze seznamu advokátů kvůli porušení povinnosti být pojištěný – nyní je nutné vést proti němu kárné řízení. Další novinka by měla zabránit situacím, kdy je advokát sice pojištěný, ale s mnohem nižším limitem plnění, než odpovídá újmě, kterou by mohl při poskytování právních služeb způsobit.
Sněmovna podle návrhů právního výboru schválila také zavedení až třímilionové pokuty za opakované poskytování právních služeb za úplatu bez oprávnění. Za neoprávněné označení „advokát“ by mohlo ministerstvo spravedlnosti udělit sankci až 200.000 korun. Obdobná úprava sankcí by platila pro neoprávněné poskytování notářských služeb a exekuční činnosti.
(čtk, epa)