Dneškem nabývá účinnosti vyhláška ministerstva spravedlnosti, která snižuje náklady exekučního řízení. Minimální výše odměny exekutora bude nyní 2000 místo 3000 korun. Náhrada hotových výdajů exekutora se nově u všech dluhů bez ohledu na jejich výši sníží o polovinu, pokud dlužník zaplatí celý dluh ve stanovené lhůtě. Exekutorská komora se změnami nesouhlasí, označuje je za populistické a protiústavní.

Odměnu a náhrady hotových výdajů platí dlužník exekutorovi vedle výše dluhu, který musí uhradit. Například při vymáhání dluhu 15.000 korun to při nedodržení termínu splatnosti dosud znamenalo 6500 korun navíc. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) si od úpravy exekutorského tarifu slibuje, že se díky nižším nákladům exekučního řízení sníží u velké části dlužníků jejich celkové zadlužení. Už dříve uvedl, že dlužníci sice pořád zaplatí exekutorům více, než by si ministerstvo přálo, že ale současná podoba tarifu „je v tuto chvíli limit možného“.

Pravidlo, podle nějž se paušální náhrada hotových výdajů exekutora snižuje při včasném zaplacení z 3500 korun o polovinu, dosud platilo pouze u dluhů do 10.000 korun. Nyní se bude týkat všech exekucí.

Exekutorská komora tvrdí, že krok může vést k výraznému zhoršení ekonomické situace exekutorů a ve svém důsledku ke „znatelnému propadu“ vymahatelnosti práva. Snížení odměn je podle stavovské organizace citelné, protože se dotýká pohledávek, jež nyní tvoří více než 60 procent portfolia exekutorských úřadů. Protiústavnost Pelikánova postupu spatřuje v tom, že podmínky a omezení pro výkon určitých povolání lze stanovit pouze zákonem, nikoliv vyhláškou.

Podle webu komory je soudních exekutorů 154. Organizace varuje, že kvůli změnám tarifu a souvisejícímu ekonomickému tlaku jich bude ubývat. Ministerstvo ale zprávy o odlivu exekutorů odmítá. Statistiky, jež poskytlo ČTK, uvádějí, že od roku 2014 odešlo z úřadů 20 exekutorů, ale 21 jich nastoupilo – z toho tři v letošním roce, když už bylo o snížení tarifu rozhodnuto.

Mohlo by vás zajímat

Komora v tomto týdnu zveřejnila údaje, podle nichž bylo loni nařízeno 680.000 nových exekucí. Celkově se vedlo 4,5 milionu exekucí proti 834.000 lidem, dalším 228.000 exekucím čelilo 68.000 firem. Celková vymáhaná částka byla loni 325 miliard korun, zatímco o rok dříve 302 miliard.