Nespokojenost s neúčastí premiéra Bohuslava Sobotky na jednání parlamentního výboru pro evropské záležitosti rezonovala dnešním jednáním především proto, že v sobotu se koná důležitý Summit premiérů a prezidentů k Brexitu.
I když poslanci Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR očekávali na dnešním jednání o pozicích, které Česká republika bude zastávat na mimořádném summitu prezidentů a premiérů Evropské unie k Brexitu, účast premiéra Bohuslava Sobotky, byli zklamáni. Před poslance předstoupil pouze Jan Král, který je pověřen řízením sekce pro Evropské záležitosti na Úřadu vlády po Tomáši Prouzovi. Nejhlasitějším kritikem tohoto stavu byla Helena Langšádlová, která dokonce navrhla usnesení, v němž vyzývala, aby se schůzí výboru před summitem byl premiér povinen účastnit. Tento návrh však neprošel.
Král před poslanci nastínil plán vyjednávání o Brexitu a zdůraznil, že důležitá je jednota celé sedmadvacítky, fázování jednání, nedělitelnost trhu a fakt, že odcházející stát si nemůže vyjednat lepší podmínky, než ten členský. „V sobotu by měla být schválena obecná vodítka vyjednávání ze strany Evropské rady. Poté se EU musí dohodnout na termínu, kdy Británie vystoupí,“ řekl na úvod Král a zdůraznil, že do všech jednání bude vtažen i Evropský parlament.
Jiří Reichl