Veřejná městská reklama nesmí napříště obsahovat žádné sexistické nebo diskriminační prvky. Na návrh skupiny komunistů o tom v úterý rozhodla rada města Paříž. Pařížský zákaz přichází po zákazu v Ženevě a v Londýně jako nástroj v boji proti genderovým stereotypům, lesbofobii, homofobii, diskriminaci na základě etnika a náboženství a odlidšťování muže a ženy. Zakázány jsou i umělecké fotografie.
Podle starostky Anne Hidalgo to povede ke konci ponižování skupin občanů. Hlasování se uskutečnilo v úterý 28. března 2017 u příležitosti smlouvy s firmou JC Decaux, která byla jediným kandidátem na zajištění městského mobiliáře v Paříži. Skupina komunistů prosadila do smlouvy s firmou závazek, že v městské reklamě se neobjeví žádní forma diskriminace na základě pohlaví. Informuje o tom francouzský i mezinárodní tisk.
Po vzoru měst jako Ženeva a Londýn, která již podobná opatření realizovala, se také Paříž rozhodla použít všechny nástroje, aby zamezila ponižování skupin občanů, uvedla starostka podle listu Le Monde.
Skupina komunistů požadovala, aby provozovatel městského mobiliáře souhlasil, že nebude šířit žádnou reklamu, která využívá generových stereotypů, lesbofobie, homofonie nebo ponižující a odlidštěné zobrazování muže a ženy nebo jakkoli podporuje jakoukoli formu diskriminace na základě etnického původu, národnosti, náboženského vyznání, pohlaví a věku nebo narušuje lidskou důstojnost.
Aktivisté v boji proti diskriminaci zákaz vítají a hodlají ho prosadit v celé Francii. Podle mezinárodní skupina The Local přichází zákaz tři týdny po kampani módního gigantu Yves Saint Laurent, jehož billboardy nabité erotikou byly označeny za pornografické a firmě bylo nařízeno francouzským regulátorem reklamy je z veřejnosti odstranit. The Local současně publikuje ukázky závadných a napříště zakázaných plakátů a fotografií.
Na jedné ze závadných fotografiích je při tom modelka v kožichu a v kolečkových bruslích v pozici s částečně roztaženýma nohama, která zjevně pokračuje v konceptu slavného amerického fotografa německého původu Helmuta Newtona.
Irena Válová