Žalobci se už nezabývají trestním oznámením na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho bývalého náměstka Zdeňka Laubeho, které se týkalo loňské sporné reorganizace policejních útvarů. Případ založili bez dalšího opatření, jelikož ve věci nespatřují podezření ze spáchání trestného činu.Uvedl to náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný. Tuhý trvá na tom, že cílem oznámení byl účelový nátlak, snaha dehonestovat jeho osobu a destabilizovat vedení policie. Podle Chovance šlo o záměrné šířené pomluvy.
Trestní oznámení podal bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek, který patřil mezi největší kritiky policejní reformy. Média v minulosti uvedla, že v něm tvrdil, že ministr a vedení policie mohli spuštěním reorganizace spáchat trestný čin sabotáže.
Bašný dnes uvedl, že po pečlivém vyhodnocení materiálů, které se týkaly údajné trestné činnosti spojené s reorganizací uvnitř policie, bylo v druhé polovině loňského listopadu rozhodnuto o založení věci bez dalšího opatření. „Ve věci nelze spatřovat podezření ze spáchání trestného činu. Obecně vždy platí, že v případě zjištění nových informací je státní zastupitelství povinno učinit tomu odpovídající opatření,“ sdělil Bašný. Bližší informace k případu nemůže poskytnout.
Podle Chovance šlo o jedno z mnoha křivých nařčení, které v souvislosti s policejní reformou na adresu vedení policie a ministerstva vnitra padla. „Dnes je zcela jasné, kdo z této uměle vytvořené aféry osobně a politicky profitoval. Šlo o záměrně šířené pomluvy,“ napsal Chovanec. Policejní prezident se nechce k záležitosti příliš vyjadřovat, protože ještě neskončilo vyšetřování policejní reformy ze strany sněmovní komise. „Stále nicméně platí, že pan policejní prezident takové nařčení důrazně odmítá,“ sdělila mluvčí policejního prezidia Iveta Martínková.
Bývalý detektiv Komárek je v souvislosti s policejní reformou poměrně důležitou postavou. Z jeho poznatků vycházela takzvaná Šlachtova zpráva, která se sloučením útvarů zabývá. V minulosti ji obdrželi poslanci ze sněmovní vyšetřovací komise, která se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. Komise by do konce ledna měla zveřejnit zprávu ze svého vyšetřování.
Mohlo by vás zajímat
Komárek v minulém roce před poslanci vypovídal přes 12 hodin. Tvrdil například, že sloučení útvarů nebylo plánovaným opatřením, že důvodem změn byla „předvolební schizofrenie“, nebo že reforma začala na pokyn ministra vnitra. Chovanec jeho tvrzení popřel. Komise později přijala usnesení, podle něhož Komárkova tvrzení nejsou průkazná a nepředložil přímé důkazy, které by jeho vyjádření potvrdily. Bývalý policista také v minulosti nařkl policejního prezidenta z „brutálního“ úniku informací z vyšetřování. Tuhý na něj kvůli tomu podal trestní oznámení pro pomluvu.
Při policejní reformě se sloučily protimafiánský a protikorupční útvar, které od 1. srpna fungují pod Národní centrálou proti organizovanému zločinu. Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci.