Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil schválení zákona o střetu zájmů, který mimo jiné omezuje jeho podnikání. Prohlásil, že zákon vytvořili předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), od Sobotky to vidí jako podraz. Počítá také s tím, že poslanecký klub hnutí ANO podá na zákon ústavní stížnost.

Na Ústavní soud s obrátí i prezident Miloš Zeman. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka stále platí záměr prezidenta Miloše Zemana, že se po přehlasování svého veta zákona o střetu zájmů obrátí na Ústavní soud. Ovčáček to sdělil ČTK po dnešním hlasování v Poslanecké sněmovně.

Zeman zákon vetoval 19. prosince, je podle něj v rozporu s ústavním pořádkem a mezinárodními smlouvami. Ve stejný den oznámil, že pokud poslanci veto přehlasují, podá ústavní stížnost. Kdy se tak stane, Ovčáček nepřiblížil. „O konkrétních krocích budeme informovat, až nastanou,“ uvedl

Podle Babiše jde o podraz od Sobotky
Babiš označil za lživá tvrzení, která zazněla při debatě v Poslanecké sněmovně, že z ministerského křesla pomáhá svým firmám. „Zásadně odmítám, že bych si přihrál nějaké dotace,“ prohlásil. Odmítl také, že by z funkce ministra financí poskytoval svým společnostem daňové úlevy.

Mohlo by vás zajímat

Tvrdě kritizoval postoj premiéra Sobotky k zákonu. Podle Babiše je nepochopitelné, že více než tři roky koaličním partnerům jeho vlastnictví Agrofertu nevadilo, devět měsíců před volbami na něj kvůli tomu útočí. Babiš prohlásil, že ho Sobotka schválením zákona podrazil stejně, jako v roce 2003 při prezidentské volbě podrazil nynějšího prezidenta Miloše Zemana. Tehdy v tajné volbě nedala část poslanců ČSSD hlasy svému bývalému předsedovi, i když byl stranickým kandidátem.

Babiš dnes řekl, že s prezidentem na ústavní stížnosti dohodnutý není. Počítá ale s tím, že stížnost podají poslanci ANO.

Sobotka: Babiš má přestat zatěžovat koalici
Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) má Andrej Babiš přestat zatěžovat koalici svými problémy se střetem zájmů a soustředit se na plnění programu vlády a fungování ministerstva financí, které řídí. Předseda vlády to uvedl v reakci na dnešní schválení zákona o střetu zájmů, kvůli kterému bude muset Babiš omezit své podnikání. Babiš označil zákon za komplot vládního partnera ČSSD a opoziční TOP 09.

„Je dobře, že Poslanecká sněmovna navzdory odporu ANO zpřísnila zákon o střetu zájmů a omezila podnikání členů vlády. Ministři mají ve vládě hájit veřejný zájem, nemají podnikat, získávat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky,“ uvedl Sobotka. Pro demokracii i rovná pravidla podnikání pokládá podle něj ČSSD za důležité nastavit jasná zákonná pravidla, která pomohou lépe oddělit politickou, ekonomickou a mediální moc.

Chovance mrzí Babišova reakce
Také ČSSD podle dnešního vyjádření počítá s ústavní stížností. Zákon podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) není zradou. „Je standardním nástrojem demokracie. Prošel legislativním procesem, byl vrácen prezidentem, což je poslední opravný prostředek. Je zjevné, že platí a že nebude platit jen pro pana Babiše. Není to jen lex Babiš, ale směřuje to i k dalším politikům, kteří chtějí přicházet do politiky z takzvaného velkého byznysu,“ řekl Chovanec. Zmínil „několik dalších miliardářů, kteří vlastní média“.

„My chceme jen jasné mantinely, jasná pravidla. Pokud bychom tyto mantinely nenastavili, žádný malý subjekt by v budoucnosti neměl šanci vyrůst,“ dodal Chovanec. Reakce Babiše ho mrzí.

Kalousek označil Babiše za nedospělého
Babišova slova, že zákon je výsledkem jeho komplotu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), odmítl Miroslav Kalousek (TOP09) „Kdyby to byla dohoda Kalouska a Sobotky, tak to platí už tři roky,“ vtipkoval před novináři. Každý normální člověk podle něj pochopí, že ministr, který rozhoduje o pravidlech poskytování dotací, by je pro své firmy čerpat neměl. „Takové pravidlo tady bylo vždycky, jen přestalo být respektováno, tak bylo potřeba ho stanovit zákonem,“ řekl.

Babišovu reakci na tiskové konferenci označil Kalousek spíš za autopsychoanalýzu. „Bylo to velmi nedůstojné kňučení a nářek člověka, který by měl být dospělý,“ uvedl.

Zákon dnes podpořilo 129 ze 185 přítomných poslanců, nutných bylo nejméně 101 hlasů. Proti bylo 49 poslanců, zejména za hnutí ANO a za hnutí Svoboda a přímá demokracie. Členové za Úsvit se hlasování zdrželi.

Vybrané výroky z dnešního jednání Sněmovny o novele zákona o střetu zájmů:
Přehled vybraných výroků, které zazněly ve Sněmovně při úterním a dnešním jednání o novele zákona o střetu zájmů, tzv. lex Babiš, jak je zachytil sněmovní stenografický záznam. Poslanci přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana a zákon prosadili.

Tomio Okamura (Svoboda a přímá demokracie): „Zákon je navíc neuvěřitelně hloupý a účelový paskvil, který v praxi navíc nic neřeší. Jeho cílem není odstranit střet zájmů, ale jen politicky útočit na jednoho politika. Tak se, prosím, zákony nedělají. Andrej Babiš přepíše akcie na rodinu anebo to vyřeší jiným způsobem a v praxi bude mít stejný vliv jako dosud. Navíc to neřeší skutečné zneužívání vládní funkce.“

Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek: „Tomuto světu budovanému poctivě 25 let logicky pan Babiš vadí, překáží mu, nabourává ho, tak se nějaká ta lež nebo nůž do zad koaličnímu partnerovi prostě musí přehlédnout. Ta touha je tak veliká, že všichni toužíme jen po jediném, když už ho nemůžeme vyhnat ze země, měli bychom ho aspoň co nejvíce zranit, sáhnout na to, co budoval celý život.“
„Zákon z dílny sociální demokracie a TOP 09 je účelový, pokrytecký, demotivující a ohrožující demokracii.“

Karel Fiedler (nezařazený): „Jestliže – a znovu opakuji – víte, že nejsem žádný fanoušek Andreje Babiše, ale jestliže jeho hnutí vzniklo v roce 2011, proč v té době už nebyly přijaty zákony pro to, nebo přijat zákon pro to, aby – když se dostane do politiky – aby tohle vlastně nemohlo vzniknout?“

Ivan Pilný (ANO): „Voliči, kteří zvolili Andreje Babiše sem do Poslanecké sněmovny, věděli velmi přesně, co Andrej Babiš vlastní, co to je za člověka a tak dále, a právě proto možná ho sem zvolili jako reprezentanta něčeho, co tady ještě v té Sněmovně vlastně nebylo.“

Radek Vondráček (ANO): „Přece víme, že politické strany mohou vlastnit média, dokonce existují stranické noviny. Přitom přece jsou to politické strany, které primárně usilují o podíl na moci a generují veřejné funkcionáře. Vlastně strana může vlastnit média, ale její předseda, který už bude nějaký veřejný funkcionář, už ne.“

Ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD): „Pokud chcete jako strana konkurovat někomu, kdo vlastní média, tak mu prostě konkurovat nemůžete! Protože vy ta média nevlastníte. Zvlášť v případě, pokud to byl dřív například renomovaný deník a spousta lidí si ještě stále myslí, že píše nezávisle.“

Josef Hájek (ANO): „Takže jestli budeme měřit stejným metrem, tak bychom měli vytvořit stejné podmínky i sportovcům, aby soutěžili na stejné úrovni. To znamená, jak na to přijde Baník Ostrava, který má rozpočet deset krát menší než Plzeň nebo Sparta. Mají fotbalisté Baníku stejné, rovné podmínky jako fotbalisté Plzně nebo Sparty? Nemají! Jak potom můžou soutěžit na stejné úrovni, na stejné rovině?“

Miroslav Kalousek (TOP 09): „Samozřejmě, že rozdílné rozpočty fotbalových týmů vytvářejí nerovné podmínky pro to, kdo tu ligu vyhraje. Ale rozdílné rozpočty fotbalových týmů neumožňují i tomu nejlepšímu a tomu vítěznému fotbalovému týmu, zmocnit se normotvorné i výkonné moci Fotbalového svazu, upravovat si pravidla sám pro sebe a čerpat dotace z fotbalového svazu, tak jak sám se ten vítězný tým rozhodne.“

Předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát: „Vykládáte – a teď mluvím o hnutí ANO – že nejste politici. To, co tady předvádíte, tak – drtivá většina poslanců této Sněmovny je rozhodnuta hlasovat pro ten zákon. Vy jste si jako prioritu vašeho hnutí – a to vypovídá o vás všechno – zvolili to, že budete za každou cenu hájit kšefty svého šéfa.“

Předseda KSČM Vojtěch Filip: „Vítězem tohoto souboje, přijetí zákona o střetu zájmů, bude Andrej Babiš. Proč? Protože ten zákon není zákonem, který by řešil skutečný střet zájmů a je příliš jednostranný. Druhým vítězem bude prezident republiky přestože přehlasujeme jeho veto.“
„Ten, kdo si přeje vítězství nad Andrejem Babišem a nutně ho potřebuje, Bohuslav Sobotka, sice vyhraje toto hlasování, protože Sněmovna nezmění výsledek hlasování, přesto mu to vůbec nepomůže.“

Bohuslav Chalupa (ANO): „V programovém prohlášení vlády nic o střetu zájmů není. A náhle je tu prozření, a necelý rok před parlamentními volbami, kdy průzkumy veřejného mínění jasně naznačují, kdo je věrohodnější méně a kdo více, je tu v podstatě tato nic neřešící, věcně formální, ale politicky zneužitelná legislativní ambice.“

Pavel Blažek (ODS): „I já jsem vlažný k tomu, co se přijalo a přijmout se má, ale trochu z jiných důvodů, protože bylo-li cílem těch malých změn, ale významných, které navrhl buďto pan kolega Plíšek nebo pan kolega Chvojka, bylo-li cílem jakýmsi způsobem poškodit Andreje Babiše, zdůrazňuji, bylo-li to cílem, tak si myslím, že spíš platí lidové přísloví ‚co tě nezabije, tě posílí‘, takže já si myslím, že schválením tohoto zákona se dosáhne pravý opak, a to je ten důvod ryze politický mé vlažnosti k těmto opatřením.“

Kristýna Zelienková (nezařazená, dříve ANO): „A my všichni víme historicky, že pan Babiš je mistr světa v tom, co on může dělat a co mu zákon dovoluje. My víme, jak se zachoval v kauze Čapí hnízdo. Víme, jak dokázal využívat nebo zneužívat mezeru v zákoně, co se týká dividend. Takže on prostě jednoduše může.“

Bronislav Schwarz (ANO): „Mně to připadá asi tak jako když se ožením a za 14 dní po svatbě začnu manželce říkat, že má zelené oči, když je předtím měla taky.“

Ivan Gabal (KDU-ČSL): „Jestliže takto utahujeme jako celá koalice podmínky trhu a všem firmám, pak podle mého názoru je politickou povinností v první řadě si uklidit před svým vlastním prahem a je důležité, aby tento místopředseda vlády maximálně snížil rizika podezření finančních manipulací a konfliktů zájmů ve vlastním případě. Jako koaliční poslanec bych rád vyzval kolegy z ANO, aby tady přestali fňukat a šli jsme o tom hlasovat.“