Už jednou Nejvyšší soud (NS) původní rozsudek v kauze Lukáše Nečesaného zrušil a případ vrátil k hradeckému soudu. Foto: Facebook

Nečesaný počká na rozhodnutí NS na svobodě, má přerušený trest

Lukáš Nečesaný počká na verdikt Nejvyššího soudu (NS) na svobodě. Soud mu dnes přerušil výkon 13letého trestu vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku, dokud nerozhodne o jeho druhém dovolání. V minulosti už NS jednou nařídil, aby justice Nečesaného kauzu znovu projednala.

„Příkaz k propuštění obviněného už byl doručen příslušné věznici,“ uvedl mluvčí NS Petr Tomíček. Nynější usnesení o přerušení výkonu trestu však nijak nepředjímá konečné rozhodnutí, zdůraznil Tomíček.

Svůj první zásah v Nečesaného prospěch odůvodnil NS pochybnostmi o důkazech. Odvolací Vrchní soud v Praze ale vynesl znovu stejný verdikt. Následovalo druhé dovolání. Podle obhajoby se stále nepodařilo rozptýlit pochybnosti o Nečesaného vině a mezi provedenými důkazy a skutkovými zjištěními je extrémní rozpor.

Útok v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel kadeřnici nejméně šestkrát udeřil do hlavy polenem a z peněženky jí ukradl 10.000 korun. Vážně poraněnou ženu našel později její syn. Život jí zachránili lékaři, po útoku trpěla výpadkem paměti.

Nečesaný přiznává, že v kadeřnictví byl – prý se chtěl nechat ostříhat, kadeřnice ale už zavírala, a proto odešel. Tvrdí, že ženu musel napadnout někdo jiný až po jeho odchodu. Podle verdiktu mladíka usvědčují například pachové stopy, které se našly na kabelce napadené ženy nebo na vypínači. Motiv činu byl podle verdiktu majetkový, Nečesaný měl dluhy.

Podle Nečesaného policisté „udělali z dvacetiletého kluka na zakázku vraha“. Poté, co jej NS při svém prvním rozhodování propustil z výkonu trestu na svobodu, oženil se a stal se otcem. Poté musel znovu do vězení nastoupit.

Pražský vrchní soud se kauzou zabýval třikrát. Napoprvé ji vrátil královéhradeckému soudu k novému projednání, napodruhé Nečesanému o tři roky snížil původní šestnáctiletý trest s odůvodněním, že pachatel je mladý a že je možné, že se z potrestání poučí. Napotřetí znovu uložil 13 let.

(čtk)