Skutečnost, že Ústavní soud zrušil neústavní ustanovení o kontrolním hlášení v zákonu o DPH s účinností až od 31. prosince 2017, kritizuje Unie daňových poplatníků. Příští rok totiž budou volby a oprava zákona nemusí projít. Nastanou další nepřehledné a chaotické situace v daňovém právu, upozorňují právníci a ekonomové.
Opravit zákon o DPH tak, aby byl v souladu s Ústavou, může být podle Unie daňových poplatníků velmi komplikované z důvodu nadcházejících voleb. „Nadto se z této povinnosti zcela jistě stane politicky exponované téma. Ten, kdo pro tento zákon zvedne ruku, patrně ztratí přízeň voličů z řad podnikatelů. Je tak možné, že zákonodárce ani novou právní úpravu přijmout nestihne a můžeme se tak dočkat další nepřehledné až chaotické situace v oblasti daňového práva, neboť zákon by sice stanovil povinnost podat kontrolní hlášení, ale vůbec by nestanovil, co je plátce povinen v něm uvést,“ upozorňuje Unie.
Poté Unie shrnuje, proč Ústavní soud shledal současné zení zákona o DPH v pasáži o kontrolním hlášení rozporné s Ústavou: „Důvodem, pro který byla stávající úprava shledána protiústavní je skutečnost, že příslušná ustanovení zákona o dani z přidané hodnoty neurčovala dostatečně konkrétně údaje, které jsou plátci povinni poskytovat. Okruh vyžadovaných informací tak mohl být finanční správou zcela nekontrolovatelně rozšiřován. Takový stav se ovšem příčí zásadě, dle níž nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. K okamžitému zrušení tak nedošlo pouze proto, aby institut kontrolního hlášení mohl být do doby zákonného vymezení povinně poskytovaných informací zachován,“ uvádí Unie.
Podle Unie nahrazení legislativní činnosti formulářem finanční správy tedy před Ústavním soudem, navzdory skálopevnému přesvědčení některých představitelů finanční správy, neobstálo viz vyjádření Ministerstva financí z 26. 10. 2015 pro tisk: „Kontrolní hlášení a jeho legislativní podoba je v souladu s ústavním pořádkem České republiky.“
Povinnosti nesmí na občany uvalovat počítačový program
Mohlo by vás zajímat
Pro úplnost lze připomenout, že Ústavní soud dal svým dnešním rozhodnutím za pravdu Unii daňových poplatníků ČR ve věci, na kterou upozorňovala veřejnost od samého počátku platnosti novely zákona o DPH. Předseda Unie daňových poplatníků České republiky Ondřej Lichnovský uvedl například už v tiskové zprávě k prvnímu odevzdávání kontrolních hlášení ze dne 26. dubna 2016: „(…) kontrolní hlášení nepodám z toho důvodu, že povinnost takto učinit dostatečně určitě nestanovuje zákon, avšak ve výsledku nějaký programátor vytvořením kolonek ve formuláři,“ připomíná Unie.
Naopak s okamžitou účinností pak bylo zrušeno ustanovení § 101g odst. 5 zákona o DPH upravující doručování výzvy správce daně. Ústavní soud označil za protiústavní fikci, dle níž je e-mailová zásilka doručena svému adresátovi již okamžikem odeslání. Plátce se tak potenciálně dostává do situace, kdy mu je uložena povinnost, o jejíž existenci se nedozví.
„Unie daňových poplatníků vnímá dnešní rozhodnutí Ústavního soudu jako potvrzení osvědčených principů právního státu. Mezi tyto principy patří zásada, že orgány státní moci jsou při výkonu své činnosti vázány zákonem. Právě na tento princip Unie daňových poplatníků opakovaně upozorňuje. Unie pokládá za kontroverzní pouze tu skutečnost, že Ústavní soud navzdory konstatované protiústavnosti stanovil poměrně dlouhé ,přechodné obdob´“, ve kterém mohou orgány finanční správy vyžadovat od daňových subjektů informace bez dostatečného legálního podkladu,“ varuje Unie daňových poplatníků.
(ire)