Národní bezpečnostní úřad vybuduje v Brně – Černých Polích z části původních kasáren novou budovu Národního centra kybernetické bezpečnosti s kapacitou až 400 pracovníků. Počítá s tím materiál „Rozvoj kapacit a schopností Národního centra kybernetické bezpečnosti NBÚ do roku 2025“, který dnes schválila vláda. Informoval o tom na twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer.
Ministerstvo spravedlnosti ještě letos na jaře plánovalo do nového justičního paláce přesunout konkrétně Nejvyšší soud (NS) a Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). „Ve spolupráci s MO ČR byl v minulosti vytipován jako vhodná lokalita pro výstavbu nového justičního areálu vojenský areál MO Černá Pole v Brně. V areálu je umístěna Univerzita obrany a slouží též jako ubytovací zázemí pro MO a jeho složky v posádce Brno,“ uvedl resort v investičních plánech. O tom, že areál zřejmě rozhodnutím vlády připadne NBÚ informovala Česká justice s předstihem.
Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který pro Českou justici na informaci z vlády reagoval, však plán na výstavbu justičního areálu nepadá. Podle jeho slov existuje dohoda o tom, že v místě budou realizovány oba projekty. „Ministerstvo spravedlnosti a Národní bezpečnostní úřad jednají s Ministerstvem obrany a ÚZSVM o možnosti bezúplatného převedení části vojenského areálu v Brně -Černém poli s tím, že záměrem je výstavba budov pro jejich potřeby. Termín případného převodu není prozatím znám,“ sdělila mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová
V současnosti Národní centrum kybernetické bezpečnosti zaměstnává 42 lidí, v roce 2018 to bude 58 pracovníků včetně administrativní podpory. „S nutností širšího působení státu v kybernetické bezpečnosti, které vyplývá nejen z mezinárodních závazků, bude při zachování současného stavu nevyhnutelně docházet ke stagnaci a celá řada činností bude muset být z kapacitních důvodů plněna pouze okrajově anebo ukončena,“ uvádí materiál.
Výstavba by se měla uskutečnit v letech 2018 až 2023. Nová budova nabídne prostor pro vytvoření týmu rychlé reakce v rámci vládního bezpečnostního týmu GovCERT, dále zavedení nepřetržité technické podpory a řešení incidentů, telefonického centra nebo vybudování specializovaných odvětvových pracovišť. Národní centrum bude moci po rozšíření vytvořit znaleckou laboratoř, školící středisko, provádět bezpečnostní audity nebo budovat zabezpečená datová centra.
Kybernetické útoky na kritickou či jinak důležitou informační infrastrukturu jsou v posledních letech na vzestupu. Vládní tým GovCERT v současnosti eviduje zhruba 100 bezpečnostních incidentů měsíčně. Útoky ze strany státních i nestátních aktérů mohou přitom ohrozit klíčové služby státu, zajištění bezpečnosti a jeho obranyschopnost, ale také soukromé podniky a každodenní život obyvatel.
(čtk, ire)