Daně zaplatili, daňové přiznání podali, přesto je stát potrestal pokutou 2000 korun. A to proto, že s vrchností nekomunikovali předepsaným způsobem datovou schránkou, ale prostřednictvím papírového formuláře nebo e-mailem. Ombudsmanka trestaným poplatníkům vzkázala, že neznalost zákona neomlouvá. Unie daňových poplatníků to považuje za krutý žert.
Povinnost komunikovat při podání daňového přiznání s vrchností daňovou schránkou a pouze předepsaným způsobem zavedl na návrh vlády ANO, ČSSD a KDU-ČSL současný parlament. Novela daňového řádu s účinností od 1. 1. 2015 obsahuje všeobecnou povinnost daňových subjektů, které mají zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, podávat podání uvedená v § 72 odst. 1 (tzv. formulářová) pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně a odeslanou některým ze způsobů uvedených v § 71 odst. 1 daňového řádu (tzv.kvalifikovaná elektronická forma podání).
Tato povinnost se týká podání přihlášky k registraci, oznámení o změně registračních údajů včetně žádosti o zrušení registrace, řádného daňového přiznání, hlášení, vyúčtování a dodatečného daňového dodatečného daňového přiznání, následného hlášení a dodatečného vyúčtování.
Již dříve povinnost komunikovat s vrchností elektronicky zavedla tatáž vláda od 1. ledna 2014 pro plátce DPH. Letos stát pokutoval všechny plátce, kteří sice daně přiznali a odevzdali, ale přiznání učinili papírově nebo prostřednictvím e-mailu. Trest přišel obratem, na což už v červnu reagovala Unie daňových poplatníků: „Unie daňových poplatníků ČR upozorňuje všechny podnikatele a firmy, kterým byla v minulých týdnech vyměřena pokuta za to, že podání učinili jinak, než datovou schránkou či skrze web www.daneelektronicky.cz, na několik závažných skutečností,“ uvedla svém prohlášení k situaci Unie.
Unie: Poplatníci, braňte se soudní cestou
Mohlo by vás zajímat
Podle Unie daňových poplatníků si různé předpisy navzájem protiřečí. Podle daňového řádu a zákonu o DPH si podnikatelé mohou vybrat mezi datovou schránkou či formuláři EPO – Elektronické podání pro daňovou správu. „Finanční správa však zcela ignoruje možnost podání e-mailem s elektronickým podpisem. Tento způsob komunikace přitom Finanční správě přikazuje vyhláška Ministerstva vnitra č. 259/2012 Sb., dle které tato musí komunikovat skrze tzv. elektronickou adresu podatelny. Za tuto přitom vyhláška výslovně označuje adresu elektronické pošty, tedy e-mailovou adresu,“ upozornila Unie.
Podle Unie stát začal různé způsoby podání formuláře tvrdě trestat: „Není možné pokutovat kohokoli za nedodržení povinnosti, jejíž splnění je mu v rozporu s právními předpisy omezováno tím, že Finanční správa svévolně e-mailová podání neuznává,“ uvedl k tomu předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský. „Udělení pokuty nemůže obstát, když pro řádné splnění elektronického podání Finanční správa nevytvořila dostatečné podmínky. Proti uděleným pokutám se proto doporučuji bránit odvoláním či případnou soudní cestou,“ doporučil předseda Unie daňových poplatníků.
Ombudsmanka: Jak plnit povinnosti ke státu, máte vědět
Mnoho plátců daní státu, kteří chybně podali papírové přiznání, se však začalo obracet na veřejnou ochránkyni práv. Ombudsmanka si s poplatníky, kteří nekomunikují s vrchností podle zákona, rychle poradila: „Pokud někdo má – nebo musí mít – datovou schránku, je povinen podat daňové přiznání jejím prostřednictví. Platí to už druhý rok, přesto o této povinnosti řada lidí stále neví. Proti pokutě se přitom nelze bránit,“ uvedla v prohlášení v polovině září s tím, že její úřad se opakovaně setkává se stížnostmi proti pokutě 2000 korun za nepoužití datové schránky.
Podle ombudsmanky stěžovatelé namítali, že o této povinnosti nevěděli a že je o ní měl finanční úřad předem informovat. „Takovou povinnost však finanční úřad nemá. Je naopak zájmem toho, kdo daňové přiznání podává, aktivně se předem seznámit se svými povinnostmi a být si jich vědom,“ uvedla doslova veřejná ochránkyně práv. „Finanční úřad uloží platebním výměrem pokutu ve výši 2 000 Kč bez výjimky tomu, kdo povinnost nesplnil, např. podal daňové přiznání klasickým ,papírovým´ způsobem. Ze zákona nevyplývá žádná možnost od uložení pokuty upustit, nebo pokutu snížit,“ vysvětlila ochránkyně práv.
Poctivý občan čte před spaním daňový řád
Proti platebnímu výměru se podle veřejné ochránkyně práv sice lze odvolat, nicméně daňový subjekt neuspěje s námitkou, že ho finanční úřad na povinnost podat daňové přiznání datovou schránkou předem neupozornil – např. při podání daňového přiznání na podatelně finančního úřadu nebo zasláním upozornění do datové schránky, atp. „Je navíc v zájmu každého znát svá práva i povinnosti,“ prohlásila veřejná ochránkyně práv.
Podle člena Rady Unie daňových poplatníků ČR Davida Hubala, si ale těžko lze představit, že si „poctivý občan před spaním čte verše z daňového řádu (zák. č. 280/2009 Sb.), jak v zamlčené premise předpokládá ve svém stanovisku Ombudsman“. „Naopak si lze snadno představit, že finanční správa automaticky dotčeným poctivým občanům rozešle do jejich datových schránek zdvořilé upozornění, že jim byla uložena další povinnost a hrozí jim za nesplnění povinnosti sankce. To vše za cenu několika watů beztak spotřebovaných stále běžícími servery,“ je přesvědčen David Hubal.
„Proto vzkaz Ombudsmana pokutovaným poctivým občanům plnícím své povinnosti pro stát méně pohodlnou formou, že neznalost práva neomlouvá, se zdá býti poněkud krutým žertem,“ komentuje pro Českou justici situaci David Hubal.
Lidé naletěli státu, který neslouží občanům
Podle jeho dalších slov je trest odvetou za důvěru státu: „Poctiví občané byli ponoukáni státem k tomu, aby si zřídili datovou schránku, neboť jim to zjednoduší komunikaci se státní správou a pro státní správu budou naopak snadno dosažitelní. Bohužel ti, co vůči státu jednali s otevřeným hledím, byli finanční správou ,odměněni´ plíživým uložením další povinnosti – podávat přiznání elektronicky,“ vysvětluje David Hubal, co se stalo.
Organizace poplatníků nehodlá ve své kritice systému ustupovat: „Unie daňových poplatníků ČR trvale poukazuje na to, že stát si výkon svých pravomocí zjednodušuje na úkor daňových poplatníků. Chování státu Unie daňových poplatníků ČR považuje za rozporné s Ústavním pořádkem České republiky, konkrétně pak v rozporu s čl. 2 odst. 3 Listiny základních práv a svobod, podle něhož státní moc slouží všem občanům, a nikoli naopak,“ vzkazuje prostřednictvím České justice Unie.
Irena Válová