Insolvenční správce těžební společnosti OKD Lee Louda popřel platnost pohledávek celkem za 1,888 miliardy korun, které přihlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Šlo o takzvanou podmíněnou pohledávku týkající se nákladů na případné zavírání dolů. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Insolvenční správce neuznal mimo jiné rovněž dvě pohledávky největšího věřitele OKD, banky Citibank, dohromady za více než deset miliard korun. Jde o dluhopisy, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila.
Stát může ještě v rámci insolvenčního řízení podat pohledávku za podstatou, která by v jeho průběhu vznikla. V takovém případě by ale musela být jasně definována její výše, a vyčísleny konkrétní náklady, které státu vznikly, například se sanací důlních děl. Pohledávka státu by byla uspokojena jako přednostní, hned po zajištěných věřitelích a správcích.
Čtěte také: Stát přihlásil pohledávku za OKD, i když hrozí, že o peníze přijde
Louda už v úterý řekl, že důvody, proč pohledávky Citibank neuznal, nechce komentovat, ale že pohledávek, které popírá, je více. Neuznal například pohledávku za více než 2,6 miliardy korun, kterou přihlásil Otakar Černý z Havířova. Jde o údajné zneužití zlepšovacího návrhu, podle Černého se firma neoprávněně obohacovala, když využila jeho návrh na zpracování uhelných kalů.
Server ihned uvedl, že se svými pohledávkami příliš neuspěla ani slezská města. Karviná přihlásila pohledávky za 234,7 milionu korun, Louda jí ale uznal pouze 40,6 milionu. Stonava uspěla jen v pětině požadavků v hodnotě 100 milionů a Orlové uznal insolvenční správce jen pohledávky za 5,7 milionu korun, nárokovala přitom 40,7 milionu.
Mohlo by vás zajímat
Louda neuznal ani pohledávky za 409 milionů korun za smluvní pokuty, které přihlásila společnost Metalimex Petra Otavy mladšího. Ve spojení s obchodníkem s uhlím Petrem Pauknerem a lobbistou Martinem Ulčákem chce získat společnost OKD, pokud projde konkurzem.
Největším uznaným věřitelem tak je aktuálně skupina Advanced World Transport (AWT), která přihlásila pohledávky dohromady za více než 460 milionů korun. AWT je spolu s českým státem (Českou správou sociálního zabezpečení) a zdravotní pojišťovnou Revírní bratrská pokladna členem prozatímního věřitelského výboru OKD.
Pohledávkami se bude zabývat přezkumné jednání. Původně bylo nařízeno na 9. srpna, avšak soudce dnes termín změnil na 10. srpna. V tento den se měla konat schůze věřitelů, jejíž termín soudce posunul o den na 11. srpna.
OKD podala v květnu sama na sebe insolvenční návrh, ve kterém uvedla, že dluží nejméně 650 věřitelům celkem více než 17 miliard korun, své závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard. Přihlásilo se více než 500 věřitelů. V dolech OKD se dál těží uhlí, pracuje tam nyní i s dodavatelskými pracovníky asi 12.000 lidí. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.
O budoucnosti OKD bude rozhodovat věřitelský výbor. Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem. Při konkurzu je zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si následně rozdělí věřitelé. V případě reorganizace, kterou navrhuje vedení OKD, společnost nadále funguje podle reorganizačního plánu, který schvaluje věřitelský výbor i soud. Reorganizaci požaduje také moravskoslezská krajská tripartita a k restrukturalizaci se už přiklání i ministr financí Andrej Babiš (ANO).
(sr, čtk)