Odvolací soud není oprávněn zrušit rozsudek soudu prvního stupně jen proto, aby prosadil své vlastní hodnocení důkazů, které sám neprováděl. Ústavní soudci dnes zkritizovali postup Krajského soudu v Plzni, který po dvou zprošťujících verdiktech odebral soudci chebského okresního soudu konkrétní kauzu a přidělil ji jinému samosoudci. Nález je k dispozici na webu soudu.

Chebský soud muže dvakrát zprostil obžaloby z padělání lékařské zprávy. Konkrétně šlo o posudek předložený za účelem získání řidičského průkazu. Samosoudce dospěl k závěru, že se nepodařilo prokázat obžalovanému úmysl.

První rozhodnutí zrušil krajský soud a výslovně uvedl, že je „v rozporu s hodnocením provedených důkazů a zcela se vymyká správnému, logickému uvažování, formálním pravidlům logiky a zdravému rozumu“.

Okresní soud napodruhé rozsudek doplnil, ovšem rozhodl stejně. Pak už kraj reagoval odejmutím případu původnímu soudci. Vysvětlil to tím, že chebský soud nerespektoval předchozí pokyny a právní názor vyšší instance. Pokud ale odvolací soud rozhodne o natolik závažné věci, jako je změna zákonného soudce, musí to náležitě a důkladně odůvodnit.

„V žádné jiné části zrušeného usnesení se přitom nenachází náležité vysvětlení, proč dle mínění krajského soudu nelze u dosavadního samosoudce zajistit dodržení základních zásad trestního řízení nebo vyloučit pochybnosti o nestrannosti soudu a soudce,“ rozhodl ÚS. Nyní bude znovu, už potřetí, rozhodovat původní samosoudce Okresního soudu v Chebu.

Mohlo by vás zajímat

Letos v únoru se ÚS obecně vyjádřil k části trestního řádu, podle které je soud prvního stupně vždy vázán právním názorem odvolací instance. Návrh na zrušení podal za Obvodní soud pro Prahu 8 soudce Petr Novák. Argumentoval zejména nezávislostí soudního rozhodování. Nicméně podle ÚS je vázanost jedním ze základních principů trestního řízení, a to i v zahraničí. Zároveň představuje garanci spravedlivého procesu.

ÚS v únoru připustil, že někdy si mohou odvolací soudy svou pravomoc vykládat příliš široce. Excesy ale podle něj může v jednotlivých případech napravovat Nejvyšší či Ústavní soud.