Omezit šikanózní insolvenční návrhy a podvodné oddlužovací firmy má vládní předloha, kterou dnes podpořila v úvodním kole Sněmovna. K cílům novely insolvenčního zákona patří taky zprůhlednění insolvenčních řízení a zpřísnění podmínek pro poskytování poradenství v oddlužení. Norma, kterou chce kabinet podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) bojovat proti insolvenčním mafiím, míří k posouzení do ústavně-právního a do sociálního výboru.
„Celkově jsem přesvědčen o tom, že zákon potřebujeme,“ řekl Pelikán. Nedělá si, ale jak řekl, iluze o tom, že si insolvenční mafie nenajdou jiné cesty. Předlohu s dílčími výhradami podpořili vedle koaličních i opoziční poslanci. Pelikán připustil její úpravy ve výborech. Zpravodaj Jan Chvojka (ČSSD) soudí, že novela politické střety nezpůsobí.
Poslanec TOP 09 Martin Plíšek kritizoval to, že pasáže o dokládání pohledávek oslabují postavení věřitelů. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) zase upozornil na to, že by předloha prakticky znemožnila sociálním poradnám sepisovat za klienty insolvenční návrhy. Novela stanoví, že je budou moci vyhotovovat advokáti, notáři, insolvenční správci nebo subjekty s akreditací ministerstva spravedlnosti.
Chvojka vyzdvihl regulaci poskytovatelů služeb spojených s oddlužením. Za návrh na povolení oddlužení nebo insolvenční návrh si budou moci účtovat nejvýše 4000 korun bez daně z přidané hodnoty, v případě společného oddlužení manželů maximálně 6000 korun bez DPH. „Společnosti, které to zneužívají, si řeknou v krajní variantě i o 50.000 korun,“ uvedl poslanec.
Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) sice uvedl, že proti zákonu nic nemá, označil jej ale za lovení voličských hlasů. Počet předlužených lidí podle něho norma nesníží.
Mohlo by vás zajímat
Ministerstvo spravedlnosti chce předlohou více chránit adresáty šikanózních insolvenčních návrhů, tedy těch, jejichž cílem bývá vyřadit konkurenčního podnikatele z boje a poškodit jeho pověst. Soud by napříště mohl rozhodnout, že podezřelé návrhy v první fázi řízení vůbec nezveřejní v insolvenčním rejstříku. Soudci budou mít týden na jejich posouzení.
Předloha směřuje podle Pelikánova úřadu taky k tomu, aby insolvenční správci nebyli pouze vzájemně si konkurujícími podnikatelé, kteří na úkor kvality výkonu funkce usilují o získání co největšího počtu insolvenčních věcí za účelem maximálního navýšení svých příjmů. Měli by především dbát na to, aby žádný z účastníků řízení nebyl nespravedlivě poškozen nebo nedovoleně zvýhodněn a aby se dosáhlo rychlého, hospodárného a co nejvyššího uspokojení věřitelů.
Současné právní úpravě ministerstvo kromě dalšího vytýká, že insolvenční správci mohou obcházet zákon tím, že si ve velkém zřizují fiktivní nebo nefungující provozovny, aby získali více případů. Úřad má prý jen velmi omezené možnosti trestat správce za zjištěná pochybení. Insolvenční řízení nejsou podle ministerstva dostatečně průhledná a soudy trpí přetížeností kvůli administrativě.