Soud dnes osvobodil bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pět kolegů, kteří byli obžalováni kvůli stavebním zakázkám ve městě. Olomoucký okresní soud v kauze rozhodoval potřetí. Předešlé dva rozsudky, jimiž všechny aktéry potrestal podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, vždy krajský soud v neveřejném jednání zrušil. Důvodem rozdílných názorů soudů byla novela zákona o veřejných zakázkách, kterou vzal dnes okresní soud při rozhodování v potaz.

„S ohledem na závazný právní názor odvolacího soudu jiné rozhodnutí než zproštění všech obžalovaných z obou dvou trestných činů pro okresní soud nebylo možné,“ zdůvodnil dnes rozhodnutí soudu předseda senátu Petr Sušil. Státní zástupce, který dnes znovu navrhl podmíněné tresty, se proti verdiktu odvolal. Stejný krok zvažují i obhájci, kteří chtějí příznivější zdůvodnění zproštění obžaloby, tedy že se nestal žádný trestný čin. Nyní soud svůj verdikt opřel o novelu zákona o veřejných zakázkách, která zvýšila limit pro vícepráce.

Vleklý případ se týká rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Obě zakázky podstatně překročily původní cenu a podle žalobce vícepráce, které byly větší než 20 procent daných tehdy platným zákonem, dělala stejná firma bez výběrového řízení. Okresní soud loni v září všech šest bývalých představitelů Přerova potrestal za pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a za zneužívání pravomoci veřejného činitele.

Kauzu krajský soud poprvé vrátil okresnímu soudu loni v červnu a poté znovu letos na konci března. Stěžejní roli v rozhodování obou soudů hrála novela zákona o veřejných zakázkách, která začala platit loni v březnu. Podle původního zákona nesměl rozsah víceprací překročit 20 procent ceny původní veřejné zakázky. Novela limit zvýšila z 20 na 30 procent. V přerovské kauze byly náklady překročeny zhruba o 22 a 24 procent.

Podle okresního soudu obžalovaní zvýhodnili firmu Přerovská stavební, která obě zakázky vyhrála a podílela se i na dodatečných stavebních pracích. U rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců podle žalobce vícepráce, které provedla stejná firma bez výběrového řízení, byly větší než zákonem daných 20 procent. Cena u domova pro seniory v Přerově se zvýšila asi o 30 milionů na více než 167 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat

Státní zástupce dnes u soudu argumentoval tím, že nešlo o klasické vícepráce, se kterými projekt nepočítal, ale spíše o nové práce. Krajský soud podle něj případ zjednodušil na to, zda limit pro vícepráce je 20 či 30 procent. „Z dokazování je potvrzeno, že obžalovaní porušili řadu ustanovení zákona o veřejných zakázkách,“ řekl státní zástupce, podle nějž bylo obžalovaným prokázáno, že jednali s cílem zadat zakázku a dodatečné práce konkrétním subjektům.