Společnost OKD byla největším zaměstnavatelem v moravskoslezském regionu a jedním z největších soukromých zaměstnavatelů v České republice Foto: OKD

Pelikán stáhl z vlády „lex OKD“, podle Mládka šlo o účelovou normu

Novelu insolvenčního zákona pro řešení úpadku velkých hornických společností ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) z programu vlády stáhl. Radiožurnálu to v průběhu schůze řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který tento krok uvítal. Novela se týkala zejména OKD, přezdívalo se jí proto „lex OKD“. Černouhelná těžební společnost na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, v pondělí ji soud poslal do úpadku.

Změny vypracované ministerstvem spravedlnosti na základě dubnového usnesení vlády se měly týkat hornických firem, jež ke dni podání insolvenčního návrhu zaměstnávají nejméně 500 lidí, a také dalších firem v případném koncernu. Insolvenční soud i správce by například museli dbát na to, aby přijatá řešená byla „v souladu s veřejným zájmem a právy a oprávněnými zájmy zaměstnanců dlužníka“. OKD má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků.

„Lex OKD nebude, pan ministr Pelikán stáhl tento návrh. Jsem tomu rád,“ řekl v poledne Mládek Radiožurnálu s tím, že takto účelový pozdní vstup do případu by ničemu neprospěl. Připomněl, že insolvence už běží a s přihlédnutím ke schvalování zákonů v ČR by celý proces trval šest až devět měsíců. Mládek navíc novelu nepovažuje za vhodnou. „Stále je riziko, že proti České republice bude vedena arbitráž, a vláda by neměla dělat nic, co by dávalo munici potenciálním stěžovatelům,“ zdůvodnil svůj postoj.

Vláda se dnes zabývá i dalšími návrhy týkajícími se situace v OKD. První z návrhů počítá s tím, že příspěvky ke zmírnění dopadů útlumu těžby by od státu neměli dostávat jen propuštění horníci a další pracovníci OKD, ale i desítky dalších firem. Havíři, kteří v podniku byli aspoň dva roky, by po určitou dobu pobírali 8000 korun měsíčně. Ostatní by měli 7000 korun. Před polednem k tomu Mládek řekl, že se vláda k tomuto bodu ještě nedostala.

Mládek dnes vládě také znovu navrhne, aby část zaměstnanců, kteří by byli z OKD propuštěni, zaměstnal státní podnik Diamo. S tímto návrhem nesouhlasí ministerstvo financí. Podle Mládka je Andrej Babiš (ANO) „neoblomný“ a tento bod dnes vláda asi ještě odloží.

Těžební společnost OKD na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě vyhlásil úpadek společnosti v pondělí, insolvenčním správcem jmenoval Leeho Loudu. Mládek se s ním dnes ráno sešel a zajímal se o první kroky, které správce učiní.

Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem. Při konkurzu je zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si rozdělí věřitelé. V případě reorganizace, kterou navrhuje vedení OKD, společnost dál funguje podle reorganizačního plánu, který schvaluje věřitelský výbor i soud.

(čtk)