Pašeráci drog, zloději, vrahové a další odsouzení společně pracují ve skleníku a pěstují zde rostliny. Chovají i hospodářská zvířata. Takto funguje koncept otevřené věznice v Norsku. Právě otevřené věznice, možnosti bilaterální spolupráce a výměny zkušeností v oblasti vzdělávání personálu mezi vězeňskými službami České republiky a Norska byly tématem pracovní návštěvy generální ředitelky vězeňské a probační služby Norska, Marriane Vollanové v ČR na konci dubna.

Přeplněnost českých věznic už začíná být opět alarmující. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán proto musí řešit, jak z této situace ven. Alternativní tresty v ČR se zatím kvůli absenci elektronických náramků příliš nevyužívají. Pelikán chce také klást důraz na resocializaci propuštěných vězňů. Jednou z inovací, která by mohla v budoucnu v ČR fungovat, je koncept otevřené věznice.

Jde o věznice, které fungují například v severských zemích. Nejsou zde žádné brány, zámky nebo uniformy. Každý z chovanců musí o své přeřazení zažádat. Za práci pobírá mzdu, může mít mobilní telefon a měsíčně má k dispozici i několik dní volna.4225-prison3_b-jpg

Koncept otevřeného vězení představuje poslední fázi pobytu ve výkonu trestu – než se vězni vrátí zpět do běžného života. „Norská strana představila tento fungující model zřízený ve věznici Bastøy, zatímco zástupci VS ČR představili stávající návrh konceptu otevřené věznice v ČR. Projednány byly také možnosti finanční účasti Norských fondů na tomto projektu. K tomuto účelu byly stanoveny konkrétní kroky a časový harmonogram přípravy projektu,“ informovala mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

V rámci svého programu si norská delegace prohlédla Vazební věznici Praha-Pankrác, včetně zdejšího památníku českého vězeňství a bývalého nacistického popraviště a navštívila také Věznici Světlá nad Sázavou. Norští hosté se setkali také s generálním ředitelem Petrem Dohnalem a náměstkem ministra spravedlnosti Vladimírem Zimmelem.

Mohlo by vás zajímat

(epa)