Dávky na bydlení by stát v budoucnu možná mohl posílat rovnou do fondu oprav a na úhradu nákladů, ne majitelům a pronajímatelům bytů. Mělo by to zabránit narůstání dluhů nájemníků za byt a zhoršování vztahů v domě. Opatření navrhuje ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Podle něj často chudí nájemníci za bydlení s pomocí státu majitelům platí, ti už ale peníze nepošlou společenství vlastníků či bytovému družstvu. Materiál se souborem kroků ke zlepšení situace by měla brzy projednat vláda.
„Doplatky od státu majitel přijímá, služby ale neplatí. Dluh narůstá i několik let. Vytváří to výbušnou a velmi nevýhodnou směs jak pro stát, který zbytečně vyplácí peníze, tak pro ubytované. Na ně padá hněv. Úřad práce by měl mít možnost platit přímo společenství či družstvu, aby vypadl mezičlánek a byla jistota, že dávky nebudou zneužívány,“ uvedl Dienstbier.
Podle něj chybí také možnost vyúčtování záloh a vrácení přeplatku dávek zpět do státního rozpočtu. Proti nadhodnocenému nájemnému by pomohly cenové mapy s obvyklými částkami, jimiž by se úřady práce při vyplácení doplatků na bydlení řídily.
Úřady nyní vždy neposkytují dávky přímo příjemcům, ale posílají je rovnou právě majitelům. Dienstbierova náměstkyně Martina Štěpánková řekla, že problematičtí pronajímatelé bytů v domě a městě často ani nežijí. „Mechanismus řešení nebude jednoduché nalézt, ale musíme se pokusit. Je nepřijatelné a nemorální, aby majitel neplatil,“ podotkla Štěpánková.
Mohlo by vás zajímat
Mezi další opatření ke zlepšení situace v domech by mělo přispět také stanovení stavebních a hygienických standardů. Týkají se třeba toho, kolik lidí by mohlo na určité ploše žít. Dienstbier podotkl, že některé byty bývají přelidněné. Velký počet osob v malých prostorech bydlí třeba tam, kde lidé jen obtížně shánějí běžné bydlení, dodal ministr. Řekl, že ve vyloučených lokalitách představuje problém i výskyt hmyzu či hlodavců. Řešení by usnadnilo, pokud by hygienici mohli do bytů vstoupit i bez přítomnosti majitele. Nutné je také zajistit úhradu nákladů za dezinsekci či deratizaci.
O opatřeních k řešení situace v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách jednala vláda už loni. Nyní materiál zahrnuje úkoly pro resorty práce, spravedlnosti, zdravotnictví a místního rozvoje, upřesnil Dienstbier.