Místo vazby zřejmě bude moci být část obviněných lidí hlídána prostřednictvím elektronických náramků. Vládní novelu trestního řádu, jež to umožní, dnes schválila Sněmovna. Předlohou, kterou nyní posoudí Senát, upravila taky trest obecně prospěšných prací.
Předloha sice rozšíří možnost využívání elektronických náramků, tento způsob monitoringu ale v Česku zatím nefunguje. Několik výběrových řízení v minulosti zkrachovalo. Do posledního, loňského tendru se nikdo nepřihlásil. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dnes uvedl, že jeho úřad už vyhlásil soutěžní dialog, zájemci se mohou hlásit. Některé firmy už uvedly, že o zakázku mají zájem. Uzavřen by mohl být do konce roku.
Zákon nyní umožňuje využít elektronické náramky pouze u trestu domácího vězení a u podmíněně propuštěných vězňů, kteří mají povinnost zdržovat se doma. Výhodu rozšíření monitoringu i na vazebně stíhané vidí ministerstvo spravedlnosti v tom, že by se na rozdíl od pobytu ve vazební věznici nepřetrhaly sociální vazby obviněného – byl by dále v kontaktu s rodinou, mohl by docházet do zaměstnání a věnovat se svým zájmům.
Náramky by mohli mít ti obvinění, u nichž by nebylo nezbytně nutné provádět nepřetržitou fyzickou kontrolu, ale na druhou stranu by vzhledem k jejich osobním poměrům i okolnostem případu nestačilo uložení alternativního opatření – třeba peněžité kauce nebo dohledu probačního úředníka. Pokud by náramek signalizoval, že obviněný porušil uloženou povinnost zdržovat se v určitý čas na určitém místě, měl by být podle ministerstva bezodkladně vyrozuměn příslušný státní zástupce, soudce a policie, která by obviněného zadržela.
Trest obecně prospěšných prací budou muset odsouzení lidé vykonat do roka místo nynějších dvou let. Prosadil to Bronislav Schwarz (ANO). Neuspěl ale s návrhem, podle něhož by soudy mohly uložit až 400 hodin prací místo současných 300 hodin. Sněmovna zamítla taky snahu Zdenka Ondráčka (KSČM) vypustit část novely, jež rozšíří vyšetřovací pravomoc Vojenské policie na úkor státní policie, které nyní musí část případů po ukončení prověřování předávat.
Vládní předloha rovněž zruší pravidelné soudní přezkumy důvodů pro trvání ambulantního ochranného léčení. Podle ministerstva spravedlnosti jsou pouze formální.
(čtk, epa)