Polská vláda dnes odmítla doporučení ústavních expertů Rady Evropy (RE), aby uznala výrok polského ústavního soudu s cílem ukončit politickou krizi v zemi. Ústavní experti Rady Evropy z takzvané Benátské komise varovali, že kroky nové polské konzervativní vlády vůči tamnímu ústavnímu soudu „oslabují demokracii, respektování lidských práv a právní stát“.

To, že názor komise na spor o polský ústavní soud je nepříznivý pro polskou vládu, po jednání připustil i náměstek polského ministra zahraničí Konrad Szymański.

Komise kritizovala jako neústavní volbu nových členů ústavního soudu v předchozím i nynějším parlamentu. Nelíbí se jí ani to, že by nejvyšší soudní instance v zemi měla rozhodovat za účasti nejméně 13 z celkem 15 soudců, a to dvoutřetinovou většinou, zatímco až dosud stačilo devět soudců a prostá většina.

Novela zákona o ústavním soudu, kterou loni v prosinci prosadila v parlamentu konzervativní strana Právo a spravedlnosti (PiS), může podle komise učinit ústavní soud neefektivní. A odmítání vlády PiS zveřejnit nálezy ústavního soudu může podle komise krizi jen prohloubit.

„Vysoké kvorum pro usnášeníschopnost, požadavek dvoutřetinové většiny pro přijetí rozhodnutí a striktní pravidla, která znemožňují řešit naléhavé případy, zejména v jejich celkovém účinku, by způsobily neúčinnost (ústavního soudu),“ konstatuje v prohlášení Benátská komise. „Proto by tyto změny ohrozily nejen právní stát, ale také fungování demokratického systému,“ dodává.

Mohlo by vás zajímat

„Benátská komise zopakovala argumenty pouze jedné ze stran. To je věc, která mě velice znepokojuje,“ řekl náměstek Szymański, podle kterého mohla komise pro vyřešení sporu udělat víc, i když některé formulace oproti pracovní verzi své zprávy zmírnila. „Obávám se, že názor (komise) posílí přesvědčení opozice, že záležitosti lze vyřizovat za pomoci evropských institucí. Dal bych přednost tomu, kdyby ve zprávě byla vyjádřena ochota ke kompromisu,“ dodal.

PiS je podle polských médií odhodlána ve sporu o ústavní soud neustoupit ani o píď, přestože se Benátská komise chopila vypracování zprávy o situaci v Polsku na žádost vlády, respektive ministerstva zahraničí. Vládní představitelé již dříve uvedli, že názor komise je nezávazný a že je na vládě, nakolik se bude radami z Benátek řídit. Opozice naopak argumentuje tím, že doporučení komise dosud ignorovalo jen Rusko.

Český ministr spravedlnosti Robert Pelikán dnes v reakci na sdělení Benátské komise uvedl, že je „do značné míry zneklidněn tím, co se v Polsku v těchto věcech děje“. Varšavě by doporučil, aby názory Benátské komise respektovala.

Podle polských médií se očekává, že po Velikonocích se bude situací v Polsku znovu zabývat Evropská komise.

Polský ústavní soud ve středu označil nová pravidla regulující jeho činnost za neústavní. Krize v Polsku tím ale neskončila, protože premiérka Beata Szydlová už předem avizovala, že nález nebude považovat za legitimní a nezveřejní jej v úředním věstníku.

Kontroverzní novelu zákona o ústavním soudu prosadila strana PiS krátce po svém vítězství v loňských volbách, které jí zajistilo většinu v parlamentu. Podle opozice měla tato novela za úkol ochromit fungování nejvyššího justičního orgánu v zemi, omezit jeho nezávislost a kontrolní roli vůči nové vládě.