Ministerstvo spravedlnosti přiznalo písemnou omluvu a 180.000 korun exministru obrany Martinu Bartákovi za trestní stíhání v kauze nákupu aut Tatra pro českou armádu. Stejnou částku dostane i druhý obžalovaný v kauze údajné korupce, zbrojař Michal Smrž.

Podle dřívějšího vyjádření úřadu žádal Smrž zadostiučinění přes 31 milionů, Barták 200.000 korun. Soud je pravomocně osvobodil v prosinci 2014.

Barták a Smrž byli stíháni zhruba čtyři roky. Soudy nakonec rozhodly, že se ani jeden z mužů nedopustil trestného činu.

Obžaloba tvrdila, že Barták se Smržem chtěli od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které firma měla při dodávce několika stovek terénních aut. Tehdejší první náměstek ministryně obrany Barták prý při návštěvě amerického Centreville, kam odjel v únoru 2008 jako člen delegace premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši přes 80 milionů korun. Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem.

Bartákův známý a majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se podle obžaloby snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Podle názoru pražského vrchního soudu ale měli zájem na korupčním jednání spíše představitelé Tatry.

Mohlo by vás zajímat

Smrž v minulosti poukázal na to, že mu kvůli trestnímu stíhání vznikla v souvislosti s jeho podnikáním ve zbrojním průmyslu škoda okolo 100 milionů korun. Po pravomocném zprošťujícím verdiktu řekl novinářům, že náhradu této škody nebude požadovat po státu, ale po konkrétních lidech, kteří mu ublížili.

V případech, kdy ministerstvo spravedlnosti zcela nevyhoví vznesenému požadavku na náhradu škody, mohou žadatelé podat žalobu na stát. Jejich nároky pak podle sídla ministerstva posuzuje Obvodní soud pro Prahu 2.