Spor mezi odcházejícím a nastupujícím vedením Exekutorského úřadu Přerov neohrozil výkon úřadu ani práva klientů. S ohledem na aktuální informace související s děním okolo Exekutorského úřadu Přerov a Tomášem Vránou to shodně tvrdí Ministerstvo spravedlnosti společně s Exekutorskou komorou, které na místě provedly mimořádnou kontrolu.
Obě instituce se nicméně shodují, že došlo k pochybení ohledně Etického kodexu. Podle prezidentky EK Pavly Fučíkové je ale zatím předčasné hovořit o konkrétní kárné odpovědnosti.
Prezidium Exekutorské komory se dnes seznámilo s předběžnými závěry mimořádné kontroly, kterou provedla Kontrolní komise EK ČR společně s odborem dohledu Ministerstva spravedlnosti v Exekutorském úřadu Přerov. Kontrola EK ČR prokázala, že nedošlo k pochybení v exekuční činnosti exekutorského úřadu vůči klientům,“ konstatuje prezidentka EK Pavla Fučíková.
Podle prezídia jde o interní spor mezi soudním exekutorem Tomášem Vránou a jeho zaměstnanci v souvislosti s ukončením jeho aktivního působení v úřadu. „Určitá pochybení na místě nicméně zjištěna byla, například postup v rozporu s Etickým kodexem Exekutorské komory. Exekutorská komora v rámci svých kompetencí v současnosti zálohuje veškeré spisy, tak aby byla v případě potřeby zajištěna kontinuita exekučních řízení,“ pokračuje prezidentka EK.
Komora je znepokojena
„Přestože nedošlo v přerovském úřadu k narušení standardní exekuční činnosti, jsme událostmi tohoto týdne vážně znepokojeni. Spor soudního exekutora Tomáše Vrány s jeho zaměstnanci vrhá na celou exekutorskou obec velmi negativní světlo, které bohužel dopadá na všechny kolegy. Chování obou stran sporu je přinejmenším porušením etických pravidel, jejichž nedodržení narušuje důstojnost úřadu, který zastáváme.“Předseda kontrolní komise situaci na místě stále vyhodnocuje. Fučíková rovněž připomíná, že Komora se snažila jednat o posílení pravomocí při převzetí exekutorských úřadů, ale MS tyto snahy oslyšelo. Jak dále uvádí, Exekutorská komora se v rámci svých zákonných možností snaží přispět ke stabilizaci situace v přerovském úřadě a bude nadále situaci sledovat. Jedním z konkrétních kroků, který EK ČR aktuálně provádí, je zajišťování exekučních spisů tak, aby nedošlo k narušení jednotlivých exekučních řízení. Otázkou finančních transakcí úřadu se zabývá Policie ČR. „Bohužel musím konstatovat, že naše stavovská organizace nemá dostatečně silné kompetence, které by mohla využít v případech komplikací při přechodu exekutorského úřadu, což se ostatně projevuje právě teď. Ačkoli jsme již několikrát navrhovali přijmout v tomto směru legislativní opatření, nebyli jsme v jejich prosazení prozatím úspěšní. “
Peníze na jeden účet
Při kontrole exekutorského úřadu Exekutorská komora úzce spolupracuje s Ministerstvem spravedlnosti, jehož zástupci se inspekce úřadu rovněž zúčastnili. V průběhu včerejší kontroly byli zaměstnanci Exekutorské komory a Ministerstva spravedlnosti několikrát ujištěni, že chod úřadu v oblasti exekuční činnosti nebyl žádným způsobem narušen ani omezen, a tuto skutečnost ověřili. Započatá exekuční řízení probíhají nadále zcela standardně, práva účastníků řízení nejsou nijak poškozena. Účet pro vymožená plnění, který soudní exekutor ohlásil Ministerstvu spravedlnosti ČR v souladu s ust. § 46 odst. 5 exekučního řádu je stále aktivní. Vyzýváme tímto všechny povinné v exekučních řízeních, aby nadále plnili své povinnosti na uvedený účet soudního exekutora, který je také uváděn na všech dokumentech EÚ Přerov, JUDr. Tomáše Vrány. Žádný jiný účet nebyl Ministerstvu spravedlnosti nahlášen.
„Kontrola ukázala na pochybení, například na postup v rozporu s Etickým kodexem Exekutorské komory. Exekutorská komora v současnosti zálohuje veškeré spisy tak, aby byla nadále zajištěna kontinuita exekučních řízení. Otázkou finančních transakcí se zabývá Policie ČR,“ konstatuje tisková mluvčí MS Tereza Schejbalová. „Již v průběhu včerejší kontroly byli zaměstnanci Ministerstva spravedlnosti několikrát ujištěni, že chod úřadu nebyl žádným způsobem přerušen ani omezen. Započatá exekuční řízení probíhají nadále zcela standardně, práva účastníků řízení nejsou nijak narušena.“
Jak dále Schejbalová uvádí, účet pro vymožená plnění, který soudní exekutor ohlásil Ministerstvu spravedlnosti ČR v souladu s ust. § 46 odst. 5 exekučního řádu je stále aktivní. „Vyzýváme tímto všechny povinné v exekučních řízeních, aby nadále plnili své povinnosti na výše uvedený účet soudního exekutora č. 175 236 496 / 0300, který je také uváděn na všech dokumentech EÚ Přerov, JUDr. Tomáše Vrány. Žádný jiný účet nebyl Ministerstvu spravedlnosti nahlášen.“
Vyvádění prostředků
Podle tiskového prohlášení soudního exekutora Lukáše Jíchy, který po Vránovi převzal přerovský úřad, je ten od úterního poledne terčem promyšleného útoku nechvalně proslulé skupiny osob kolem společnosti C.M.B. CZ Facility. „Tato kontroverzní skupina je historicky spojena s podvodnými insolvencemi a další nekalou obchodní činností,“ tvrdí Jícha. Navzdory zprávám v médiích podle něj nejsou zaměstnanci rozděleni do dvou frakcí a všichni jednotně stojí za Lukášem Jíchou, který vedení úřadu přebírá po Tomáši Vránovi 1. dubna, Robertem Runtákem, ředitelem úřadu, a René Mohylou, soudním exekutorem a dosavadním zástupcem Tomáše Vrány. „Exekutorský úřad Přerov provádí svou běžnou agendu a klienti se nemusí obávat, že současná situace jakkoli ovlivní chod úřadu.“
V rámci této organizované akce vůči přerovskému úřadu, pokračuje Jícha, z jeho různých účtů během úterý 15. 3. odešlo větší množství finanční prostředků, a to většinou na zahraniční účty společnosti C.M.B. CZ Facility. Kromě částky 3,4 milionu korun nejde o peněžní prostředky klientů, nýbrž o provozní prostředky exekutorského úřadu. Částka 3,4 milionu korun z účtu úschov, s nimiž nesmí nikdo bez souhlasu schovatele nakládat, odešla rovněž na zahraniční účet společnosti C.M.B. CZ Facility. Jakmile byla tato skutečnost zjištěna, požádali pracovníci exekutorského úřadu Finančně analytický útvar Ministerstva financí České republiky o zablokování všech účtů soudního exekutora Tomáše Vrány, aby nemohlo docházet k případným škodám. V současné chvíli jsou tak všechny bankovní účty zablokovány a peněžní prostředky zabezpečeny. Zároveň bylo podáno trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry, přičemž jako podezřelé osoby byly uvedeny Tomáš Vrána, Jiří Bílek a advokát Jiří Vančura. Na Bílka a Jana Zaorálka ze společnosti Facility měl převést Vrána dispoziční právo k účtům exekutorského úřadu. „Upozorňujeme všechny subjekty, s nimiž Tomáš Vrána v současné době jedná ve věcech souvisejících s činností exekutorského úřadu, že je velmi pravděpodobné, že tyto úkony mohou být následně prohlášeny za neplatné, neboť by mohly být nástrojem k dokonání výše uvedené závažné trestné činnosti,“ varuje Vícha.
Dušan Šrámek