Koalice se dohaduje o svém smyslu Foto: Mediafax

Lidovci podporují Plíškův návrh omezit podnikání ministrů, Babiš se ptá na smysl koalice

Lidovci podporují návrh, který by v zákoně o střetu zájmů zavedl pravidlo, že ministři nesmějí být tzv. ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň 40 procent hlasovacích práv. S pozměňujícím návrhem, který zřetelně zřetelně směřuje na vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) přišel poslanec opoziční Martin Plíšek z TOP 09. Pokud návrh projde hlasy koalice, je podle Babiše otázka, jestli má koalice další smysl.

Babiš je vlastníkem skupiny Agrofert a často jeho směrem míří kritika ohledně údajného střetu zájmů. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale odmítá, že by návrh měl mířit jen na Babiše. „Lidí, kteří podnikají je v Parlamentu více, není to namířeno na konkrétní osobu,“ řekl dnes novinářům ve Sněmovně.

O návrhu jsou lidovci připraveni diskutovat na plénu Sněmovny. Zbývá totiž dořešit například případnou účinnost změn, tedy zda by předpis platil už v tomto volebním období, nebo až pro příští kabinet. „Naši podporu tento návrh má, budeme diskutovat, jak by měl nakonec vypadat,“ řekl Bělobrádek.

Podle Babiše návrh nic neřeší. Stávající stav je podle něj nejtransparentnější, protože prý není ani minuty, kdy by ho někdo nekontroloval. „Mám se podle vás chovat jak Řebíček? Nebo jako Jurečka, který pole převedl na manželku a tváří se, ze mu nepatří!,“ uvedl Babiš v narážce na dřívějšího ministra dopravy a současného ministra zemědělství.

„Zadruhé, pokud tenhle zákon projde s hlasy členu vládní koalice, tak je otázka, jestli má tahle koalice dál smysl, protože na začátku to nevadilo ani socialistům ani lidovcům. Co je ale nejdůležitější, moji voliči to věděli a zvolili mě,“ napsal ministr financí. Situaci prý bude řešit, až skutečně nastane.

Návrh má podle předsedy KDU-ČSL také vyvážit jistou nespravedlnost, když předpisy brání ministrům pokračovat v jiném podnikání. „Jestliže členové našeho poslaneckého klubu včetně ministra Jurečky museli ukončit podnikání, je fér, aby se to týkalo všech, i těch, kdo nejsou OSVČ,“ uvedl Bělobrádek.

Až bude známa finální podoba předpisu, připravena podpořit ho je i ODS. „Jsme obecně proti zákonům šitým na míru, ale jsme v mimořádné situaci a za této situace je nutné hledat i nestandardní řešení,“ uvedl k Plíškově návrhu šéf opoziční ODS Petr Fiala.

Jestli podle něj ČSSD a KDU-ČSL přemýšlejí o podpoře návrhu vážně, tak musejí něco udělat. „U slov nemůže zůstat, musí se přejít k nějakým činům,“ uvedl s tím, že dosud se koaliční partneři Babišova ANO v tisku jen obvykle vymezují.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát míní, že Plíškův návrh má donutit další demokratické strany, aby problém střetu zájmů řešily. „Je nám líto, že k těmto návrhům se skepticky nebo vůbec nevyjadřují nevládní iniciativy, které se před dvěma lety podílely na přerýsování české politické scény, a dnes jim tento megastřet nevadí,“ řekl Laudát.

Ovládající osobou je podle zákona o obchodních korporacích osoba, která může v jiné společnosti přímo či nepřímo uplatňovat rozhodující vliv. Je jí například ten, kdo může jmenovat či odvolat většinu členů statutárního orgánu, nebo ten, kdo má alespoň čtyřicetiprocentní podíl na hlasovacích právech.

Novela zákona o střetu zájmů je podle vlády součástí protikorupčního tažení. Politici by podle návrhu museli podávat majetková přiznání při nástupu do funkce, existoval by i centrální registr přiznání, který by měl zlepšit veřejnou i úřední kontrolu. Uzákonění povinnosti předkládat první přiznání při nástupu do funkce umožní zjistit, k jakému majetku funkcionáři za dobu působení přišli.

(čtk)