Ministr financí Andrej Babiš (ANO) sice zná jméno vlastníka Farmy Čapí hnízdo z doby, kdy žádala o evropské dotace, nechce ho ale prozradit. V pořadu Partie televize Prima dnes uvedl, že chce počkat na vyšetření případu.

Znovu odmítl, že by jakkoliv pochybil. Kauza kolem farmy nedávno znovu ožila, když se ukázalo, že úřady v minulosti za neoprávněný způsob čerpání dotací při stavbě farmy udělily několikamilionovou pokutu. Babiš dříve tvrdil, že úřady žádnou chybu nenašly.

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila podle médií do roku 2007 nebo 2008 do koncernu Agrofert, který Babiš vlastní. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Tu by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Část opozice tento postup vnímá jako dotační podvod.

„Nechci se k tomu vyjadřovat. Tam probíhá nějaké vyšetřování. Faktem je, že tam přišel investor, který si nepřál být jmenován,“ řekl Babiš s tím, že ví, kdo to byl. Ministr financí dnes dostal prostor případ řadu minut bez přerušení vysvětlovat. Uvedl mimo jiné, že dopis s vysvětlením zašle všem koaličním poslancům.

Pravicová opozice chce kvůli kauze svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Komunisté se ale podle dnešního vyjádření svého předsedy Vojtěcha Filipa k požadavku asi nepřipojí. Filip vnímá kauzu jako spíše mediální než ekonomickou.

Mohlo by vás zajímat

Babiš, který kauzu považuje za politickou kampaň, dnes zopakoval, že on jako osoba Farmu Čapí hnízdo nikdy nevlastnil. Zprávy o tom, že v jejím čele údajně seděl bratr jeho partnerky nebo jeho nejstarší dcera, ale nechtěl Babiš komentovat. „K tomuto se nechci vyjadřovat. Já myslím, že se to vyšetřuje a určitě se to dovyšetřuje,“ podotkl. „Já jsem nepochybil, nic jsem neudělal,“ prohlásil také s tím, že jeho firmy mají v plánu do projektu celkem investovat kolem miliardy korun.

Farma Čapí hnízdo dostala na základě chyby při čerpání z roku 2009 pokutu 3,6 milionu korun, která se při započtení penále vyšplhala k šesti milionům. V roce 2012 byla velká část pokuty prominuta a firma z ní zaplatila pouze 37.000 korun plus odpovídající penále. Pod Agrofert, který byl podle Babiše od začátku strategickým partnerem projektu, se farma dostala koncem roku 2013. Projekt nyní vyšetřují i orgány Evropské unie.