Pražský městský soud rozhodl o okamžitém propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepovolil jeho vydání do USA. Dnes to uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Úvahy o tom, že propuštění pěti Čechů z Libanonu souvisí s Fajádem, poprvé oficiálně potvrdil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Propuštění muži by se měli odpoledne na palubě vládního speciálu vrátit z Bejrútu zpět do Prahy.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se rozhodl nevydat Libanonce Alího Fajáda do Spojených států na základě povahy skutku, důkazů i zpravodajských informací, které ale nemůže zveřejnit. Na mimořádné tiskové konferenci dnes odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda z české vazby souvisí s propuštěním pěti Čechů zadržovaných od léta v Libanonu.
Rozhodnutí o nevydání do USA se týká nejen Fajáda, ale i Chálida Marabího z Pobřeží slonoviny. Muži podle Spojených států nabídli drogy a zbraně americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy teroristické organizace FARC.
„Dnes jsem rozhodl, že nevyhovíme žádosti Spojených států o vydání pana Fajáda a pana Marabího. Zákon předpokládá, že toto mé rozhodnutí v takovéto věci je rozhodnutím politickým a mezinárodně-politickým,“ řekl Pelikán. Rozhodnutí se netýká třetího údajného pachatele, Faouzi Jabera. „Situace každého z těch tří lidí je poněkud odlišná, pokud jde o ten případ,“ zdůvodnil ministr, proč nezamítl vydání všech tří obviněných.
„Rozhodoval jsem se na základě celé řady věcí od zvážení povahy skutku a důkazů, až po určité informace zpravodajského rázu, které bohužel nemohu specifikovat,“ doplnil. Mezi takové informace podle něj patří i to, zda měl na jeho rozhodnutí podíl fakt, že v Libanonu byla unesena pětice Čechů.
Stropnický v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny uvedl, že podmínkou propuštění pěti Čechů bylo, aby Česká republika nevydala Fajáda do Spojených států. „Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,“ prohlásil Stropnický. Česko podle serveru Neovlivní.cz záměr vyměnit své občany držené v Libanonu za Fajáda s Američany konzultovala. Skutečným důvodem tlaku na vydání Fajáda totiž možná nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje, uvádí internetový deník.
Konečný souhlas s extradicí tří mužů musel vyslovit ministr Pelikán, kterému od poloviny prosince plynula tříměsíční lhůta pro rozhodnutí. Puci řekla, že stejné rozhodnutí jako pro Fajáda platí i pro Marábího. O třetím muži zatím ministr nerozhodl, dodala bez bližších podrobností. Advokát Fajáda Vladimír Řičica tozhodnutí soudu také potvrdil. Bližší informace však neměl k dispozici a nevěděl, jestli se se svým klientem setká. Odpoledne pak dorazil do pankrácké věznice. Po 15:00 novinářům, řekl, že je Fajád ještě zřejmě uvnitř.
Případ zmizení Čechů v Libononu v Česku vyšetřuje policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Český rozhlas – Radiožurnál dnes bez udání zdroje uvedl, že kriminalisté tohoto útvaru prošetřují i to, zda si někdo z pětice nejel do Libanonu pro peníze. Ve hře je podle rozhlasu podezření z podvodu a korupce.
(čtk)