Za korupci a ovlivňování případů si soudce Ondřej Havlín odpyká ve vězení pět let a tři měsíce. Dnes o tom pravomocně rozhodl Krajský soud v Praze, který Havlínovi zmírnil původní trest 6,5 roku odnětí svobody.
Pokud soudce nezaplatí peněžitý trest 350.000 korun, prodlouží se mu pobyt za mřížemi o deset měsíců. Havlín byl potrestán za to, že nezákonně ovlivňoval trestní řízení ve prospěch pachatelů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování doprovázela žádost, nabídka či poskytnutí úplatku. Muži hrozilo až deset let vězení.
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová navrhla, aby soud jako nedůvodné zamítl odvolání.
Zamítnutí odvolání navrhla žalobkyně i dalším čtyřem obžalovaným, jejichž advokáti chtěli zrušení původních trestů. U dvou lidí naopak navrhla zmírnění trestů.
Kladenský soud už Havlína potrestal za to, že nezákonně ovlivňoval trestní řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, většinou opilých řidičů. Ovlivňování bylo podle obžaloby doprovázeno žádostí, nabídkou či poskytnutím úplatku. Podle nepravomocného rozsudku by měl Havlín také zaplatit 350.000 korun. Za korupci Havlínovi hrozilo až deset let vězení.
Advokáti obžalovaných v závěrečných řečech zrušení původních trestů zdůvodňovali například tím, že se nepostupovalo v souladu se zákonem. Kauza by tak podle nich měla putovat k novému projednání, aby se chyby napravily.
Bradáčová však dnes jejich názory, které hovořily o napínání či ohýbání práva, zpochybnila. „Právo je buď porušováno, nebo dodržováno. Výroky o ohýbání práva jsou levné,“ uvedla Bradáčová ve zhruba hodinové závěrečné řeči. Podle státní zástupkyně měli advokáti argumentovat věcně a odborně, nikoliv na základě pocitů.
Šéfka pražských vrchních žalobců odmítla i námitky řady advokátů, podle kterých od začátku o případu rozhodovaly soudy, které neměly mít kauzu na starost, protože nespadají pod Prahu. Podle Bradáčové jde v poslední době o moderní námitku advokátů. „Málokdy ovšem slyším relevantní podklady,“ zdůraznila Bradáčová. Podle ní o kauze od začátku rozhodovaly soudy, o nichž rozhodl zákon.
Žalobkyně se vyjádřila i k jednotlivým obžalovaným. Soudce Havlín podle Bradáčové zejména ohrozil důvěru justice v očích veřejnosti. „Soudil za úplatu. Korupce v justici je velmi závažná, ta nejzávažnější,“ zdůraznila Bradáčová. Podle žalobkyně se okresní soud s případem vypořádal velmi přesvědčivě a uložil odpovídající tresty.
Kromě Havlína v případu figuruje státní zástupce František Fiala, advokát Karel Matějka a advokátní koncipient Boris Štefl, který je bývalým šéfem policejní inspekce. Údajně třeba brali peníze za ovlivnění soudce nebo zastavení řízení. Fiala dostal nepravomocně tři roky a deset měsíců ve vězení, Štefl s Matějkou podmínky.
Advokát Matějka byl jedním ze dvou obžalovaných, jehož se žalobkyně v závěrečné řeči zastala. „Jako jediný doznal trestnou činnost beze zbytku a projevil lítost. Tento jeho postoj je předmětem námitek ostatních obžalovaných,“ uvedla Bradáčová.
Za zprostředkování úplatků pak soud vyměřil dva roky vězení Ludvíku Sýkorovi. Žalobkyně mu dnes navrhla snížit trest o čtyři měsíce, jelikož v mezidobí vykonal obecně prospěšné práce. Zamítnutí odvolání Bradáčová navrhla i Havlínovu známému Gejzovi Berkymu, který dostal podmínku za to, že falešně přislíbil, že zařídí ovlivnění trestního řízení pro svého známého. Dalším odsouzeným, u něhož žalobkyně navrhla zamítnutí odvolání, byl Jaroslav Kříž. Ten řídil pod vlivem alkoholu a prostřednictvím Matějky chtěl po Havlínovi, aby zastavil trestní řízení. Dostal za to deset měsíců ve vězení.
(epa, čtk)