Mezi 14 obviněnými v kauze insolvenčních podvodů je také žalobce brněnského státního zastupitelství Roman Skopal, uvedla Česká televize (ČT). Policie obviněné podezírá z manipulace insolvenčních řízení, poškozování věřitelů nebo ovlivňování soudců. Čtyři lidé skončili ve vazbě.
„Je především záležitostí přímého nadřízeného, tedy vedoucího státního zástupce, aby zvážil podání návrhu ministru spravedlnosti k dočasnému zproštění funkce,“ řekl televizi mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý
Ve vazbě podle ČT skončili advokát firmy Via Chem Group Petr Kovařík, advokát firmy Borsay Milan Kučeřík, insolvenční správkyně Vladimíra Jechová-Vápeníková a Tomáš Machotka, jednatel společnosti Sarpent, která je věřitelem Via Chem Group.
Policisté stále nezadrželi podnikatele Petra Sisáka a advokáta Ivo Halu. Sisák je na služební cestě a do konce týdne se chce přihlásit policii. Policistům se chce ozvat i advokát Ivo Hala. Uvedl to server Aktuálně.cz. Podle advokátky Kateřina Buďveselové, která Sisáka zastupuje, se Sisák s Halou nikdy policii nevyhýbali. Oba muži podle serveru počítají s tím, že zřejmě půjdou do vazby.
Policisté po páteční razii v ústecké chemičce Spolchemie a českobudějovickém krajském soudu skupinu obvinili z řady trestných činů, které se týkají zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo za účast v organizovaném gangu. Právní kvalifikace není u všech obviněných osob stejná.
Zásah údajně souvisel s činností společnosti Via Chem Group. V budově soudu souvisel s tím, že se zabývá insolvencí této zadlužené firmy. Zapečetěny byly dvě kanceláře soudu.
Nejpřísnější trest až 12 let vězení hrozí obviněným, kteří podle policie ovlivňovali soudce. Až desetileté tresty vězení hrozí lidem, které policisté obvinili z podvodu, přijetí úplatku a účasti v organizovaném gangu. U ostatních trestných činů, jejichž výčet žalobce zveřejnil, se horní hranice trestní sazby pohybuje od jednoho roku do osmi let vězení.
Společnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments (KI), které v minulosti svěřila města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.
Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.
(čtk)