Někdejší pražská soudkyně Jarmila Hošková se do taláru nevrátí. Ústavní soud (ÚS) odmítl její stížnost proti rozhodnutí kárného senátu Nejvyššího správního soudu, který ji loni odvolal z funkce. Dopustila se průtahů přibližně ve třech stech případech.
Ve většině případů nečinnost trvala několik měsíců, v padesáti případech přesáhla rok.
V ústavní stížnosti Jarmila Hošková poukazovala na porušení práva na spravedlivý proces a práva na přístup k voleným a veřejným funkcím. Ústavní soud ale nezjistil rozpory mezi důkazy a právními závěry ani žádné procesní pochybení. Kárný senát prý odvolání z funkce logicky a srozumitelně odůvodnil. „V závěrech učiněných tímto soudem neshledal ÚS žádný náznak svévole ani přepjatého formalismu,“ stojí v usnesení zpřístupněném v databázi ÚS.
Hošková působila na civilním úseku Obvodního soudu pro Prahu 5. Podle kárného senátu zaviněně porušila své povinnosti a ohrozila důvěru v soudcovský stav. Hošková si v kárném řízení stěžovala na špatnou práci soudní kanceláře a poukazovala také na údajné potíže s nadřízenými. „Kárný senát dobře viděl, že v normálních podmínkách jsem schopná normálně pracovat, a pokud by byly problémy, tak se na ně jistě přijde dříve než za 20 let,“ uvedla bývalá soudkyně po svém odvolání.
Kárný senát ale žádnou diskriminaci nezjistil. Hošková prý měla k práci stejné podmínky jako kolegové a nebyla zatížená více než ostatní. Senát ale zároveň upozornil na to, že se nadřízení ani zvláště nesnažili Hoškové pomoci se zvládnutím komplikované situace. V posledních měsících před odvoláním se výkonnost soudkyně výrazně zlepšila, k záchraně taláru jí to ale nepomohlo.
Odvolání z funkce je nejpřísnějším postihem, který mohou kárné senáty uložit. Loni přišel o talár také soudce Roman Čonka z Obvodního soudu pro Prahu 6. Údajně manipuloval se spisy a účelově protahoval trestní řízení. Senáty Nejvyššího správního soudu odvolaly také plzeňského státního zástupce Olivera Pece a exekutory Oldřicha Svobodu z Hradce Králové a Iva Nedbálka z Ostravy.
(čtk, ire)