Pardubický okresní soud po čtyřhodinovém jednání uvalil vazbu i na podnikatele Petra Sisáka. ČTK to dnes po půlnoci řekla Sisákova advokátka Kateřina Buďveselová. Proti rozhodnutí soudu podala stížnost. V kauze týkající se firmy Via Chem Group je kvůli údajnému manipulování insolvencí obviněno 14 lidí. Vedle Sisáka je ve vazbě dalších pět lidí.

Už v pátek večer poslal soud do vazby advokáta Ivo Halu. Předseda Okresního soudu v Pardubicích Milan Špryňar řekl, že pro vazbu byly shledány všechny tři důvody. Tedy nebezpečí útěku obviněného, obava z možného ovlivňování svědků a hrozba pokračování v trestné činnosti. Halův advokát Lukáš Trojan rovněž hned na místě podal stížnost na uvalení vazby.

Policie před týdnem po razii v ústecké firmě Spolchemie a na Krajském soudu v Českých Budějovicích obvinila skupinu lidí ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu. Kauza souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla údajně potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Sisáka.

Kauza se v menší míře týká i dalších firem či podvodů. Například fotbalového klubu Slavia Praha, který do loňska vlastnil někdejší ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček. Právě jeho údajná organizovaná zločinecká skupina prý obrala o necelých 25 milionů korun.

Halu a Sisáka se nepodařilo policii před týdnem zadržet a spekulovalo se o tom, že k nim unikly informace o chystané razii. Oba ale v minulých dnech uváděli, že se neskrývají a jsou na dlouhodobě plánované služební cestě v zahraničí. Vinu popřeli. Ve středu se dostavili na policii v Praze, aby podali vysvětlení. Převzali si obvinění a byli zadrženi.

Mohlo by vás zajímat

V případu byli kromě zmíněné dvojice obviněni insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, advokáti Milan Kučeřík, Petr Kovařík a thaiboxer Tomáš Machotka. Tato čtveřice skončila ve vazbě. Podle médií patří mezi zbývající obviněné advokáti Jan Pacovský a Robert Vladyka, Jozef Kaán, Petr Líska, Sisákův otec Vladimír, brněnský státní zástupce Roman Skopal, lékař z Nemocnice Na Homolce Milan Čech a Kučeříkova přítelkyně Nikola Regnerová. Do insolvenční kauzy je zapojeno devět lidí, zbývajících pět má okrajové role.

V médiích se objevily také informace, že v hledáčku detektivů mohou být i jihočeští soudci, kteří měli insolvenci Sisákovy firmy na starost a údajně naslouchali advokátovi Halovi, jak mají postupovat. Předseda soudu v Českých Budějovicích Milan Tripes ale za svými kolegy stojí.

Via Chem Group, s níž je Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments, které v minulosti svěřilo město Sokolov a městské části Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.

Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.