Protikorupční policie po zásahu v ústecké Spolchemii a českobudějovickém krajském soudu obvinila 14 lidí z manipulace insolvenčních řízení, poškozování věřitelů nebo ovlivňování soudců. Nikdo ze zaměstnanců Krajského soudu v Českých Budějovicích to ale nebyl, potvrdil České justici předseda soudu Milan Tripes.

Policie měla v souvislosti s případem v pátek provádět razii i na Krajském soudu v Českých Budějovicích. „Mohu skutečně potvrdit, že v pátek odpoledne Policie ČR zapečetila dvě kanceláře v budově Krajského soudu v Českých Budějovicích. Po provedení jejich prohlídek byly obě kanceláře v průběhu víkendu opět uvedeny do plného provozu. Nikdo ze zaměstnanců soudu nebyl v této souvislosti zadržen ani obviněn,“ reagoval na dotazy České justice předseda Milan Tripes.

U čtyřech obviněných policisté navrhli vzetí do vazby. Soud návrhu vyhověl. Další dva podezřelé se zatím policii nepodařilo zadržet. Podle České televize jde o kontroverzního podnikatele Petra Sisáka a advokáta Iva Halu.

Policisté skupinu obvinili z řady trestných činů, které se týkají zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo za účast v organizovaném gangu. „Právní kvalifikace použitá policejním orgánem v usnesení o zahájení trestního stíhání není u všech obviněných osob identická,“ upozornil žalobce Adam Borgula v tiskové zprávě.

Nejpřísnější trest až 12 let vězení hrozí obviněným, kteří podle policie ovlivňovali soudce. Až desetileté tresty vězení hrozí lidem, které policisté obvinili z podvodu, přijetí úplatku a účasti v organizovaném gangu. U ostatních trestných činů, jejichž výčet žalobce zveřejnil, se horní hranice trestní sazby pohybuje od jednoho roku do osmi let vězení.

Mohlo by vás zajímat

(epa, čtk)