Kárný senát Nejvyšší správního soudu (NSS) dnes snížil soudci Okresního soudu Ústí nad Labem Martinu Šámalovi plat na čtvrt roku o deset procent za průtahy v řízení. Vznikly ve 33 případech. V jednom z nich trvaly šest let. V další kauze byl kvůli tříleté nečinnosti soudce promlčen odsouzenému trest deseti měsíců vězení. Šámal pochybení přiznal. Přiznal, že byl nejen zavalen spisy, ale zároveň měl práci špatně zorganizovanou tak, že o některých spisech nevěděl.
Předseda kárného senátu Petr Průcha v odůvodnění rozhodnutí, proti němuž se nelze odvolat, uvedl, že průtahy byly neodůvodněné a Šámal jimi porušil své povinnosti soudce.
Přestože předseda Okresního soudu Ústí nad Labem Lubomír Hrbek před několika měsíci NSS navrhl, aby byl jeho podřízený Šámal potrestán za průtahy srážkami ze mzdy, dnes kárný senát před verdiktem požádal, aby od potrestání soudce upustil.
„Změnil systém své práce, je důsledný, nic mu neuniká, vytvořil si vlastní systém evidence spisů a práce s nimi a nově patří k nejvýkonnějším z našich soudců,“ řekl ČTK Hrbek. Martin Šámal při odchodu z dnešního jednání řekl, že rozhodnutí NSS respektuje.
Mohlo by vás zajímat
Martin Šámal je synem předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala. O souvislostech případu Česká justice již dříve informovala.
Na prodlevy se přišlo kvůli spisu muže, jenž včas nenastoupil do vězení. Policie ho musela vypátrat a dopravit do věznice. Šámal muže potrestal za maření výkonu úředního rozhodnutí tím, že mu trest zvýšil o deset měsíců. Odsouzený se proti tomu odvolal. Šámal měl proto spis předat ústeckému krajskému soudu, ale tři roky tak neučinil. Čin byl proto promlčený.
Předseda ústeckého okresního soudu Hrbek si pak nechal vytáhnout i ostatní spisy, v nichž měl Šámal průtahy, a protože jich bylo více a šlo podle něj o důležitá pochybení, podal kárnou žalobu k NSS. Hrbek zdůraznil, že věc nemohl jinak řešit, protože Šámal již za průtahy dostal kdysi od vedení soudu výtku.
Hrbek se Šámalem poukázali při dnešním jednání na to, že ústečtí soudci patří v ČR co do množství přidělených spisů k nejvytíženějším, a to kvůli velkému množství trestných činů v regionu. Potíže byly i s nedostatkem soudců. V letech 2010 až 2013 jich mělo na okresním soudu působit 35. Vzhledem k mateřským dovoleným a nemocem jich ale bylo pouze 26.
Situace na okresním soudu v Ústí nad Labem by se měla mírně zlepšit. Prezident Miloš Zeman totiž ve středu jmenoval nové soudce, z nichž tři by měli působit právě v Ústí nad Labem.