Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek měl dávno rezignovat, je přesvědčen ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Stále prý nemá odpověď na to, proč takzvanou olomouckou kauzu nevyšetřuje GIBS, ale Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). V Otázkách Václava Moravce na ČT také řekl, že někteří policisté mají z GIBS strach. Ředitele GIBS podle zákona odvolává premiér na návrh vlády a po projednání sněmovním výborem pro bezpečnost. Na tom, že by měl kvůli olomoucké kauze Bílek skončit, se dnes Chovanec shodl s exministrem vnitra Janem Rumlem.

Chovanec se nechal slyšet, že pokud GIBS olomouckou kauzu nevyšetřoval kvůli tomu, že mu nedůvěřují státní zástupci, tak je to velmi špatná zpráva. Také uvedl, že ho zarazil nedávný zásah GIBS na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který přišel těsně po zatýkání v olomoucké kauze.

„Když se s policisty bavíte, tak oni se na té ulici více než zločince s nožem báli té generální inspekce a báli se toho, že budou takzvaně svlečeni z uniformy,“ uvedl také na adresu GIBS. Někteří policisté mu prý mezi čtyřma očima říkali, že proto raději zasahovat nebudou vůbec.

V olomoucké kauze čelí obvinění krajský hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je blízkým přítelem exministra vnitra Ivana Langra.

Mohlo by vás zajímat

Zatímco na potřebě odchodu Bílka z funkce se Chovanec s Rumlem shodli, odlišný názor mají naopak na to, jestli má hejtman Rozbořil, který nechce rezignovat na svou funkci, zveřejnit podrobnosti z obvinění, aby se očistil. Chovanec to požaduje, ale podle Rumla se tak dostává za hranu zákonnosti. „Toto jste nikdy neměl po tom hejtmanovi chtít,“ poznamenal.

S Bílkem se nedávno sešel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Schůzka u něj ale nerozptýlila pochybnosti o fungování Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nyní chce vyčkat na závěry vyšetřování olomoucké kauzy.

Chovanec se dnes vyjádřil pro to, aby ministři vnitra měli větší personální pravomoci, pokud jde o šéfa policie nebo GIBS. „V té efektivitě systému bychom se měli vrátit zpátky k těm úvahám, aby ministři vlády měli reálnou šanci ovlivňovat i ty personální věci, pokud po nich chceme politickou zodpovědnost za nečinnost lidí, které nijak reálně ovlivňovat nemůžete,“ uvedl.

Změnu zákona, přinejmenším pokud jde o GIBS, má Chovanec za pravděpodobnou. Kolegové z hnutí ANO už na ní pracují, uvedl. Mohla by spočívat buď v návratu inspekce pod ministra, nebo v její lepší kontrole zvenku.