V reakci na současnou zhoršenou bezpečnostní a nestabilní vnitropolitickou situaci v Libanonu požádal ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek na konci letošního srpna ministra vnitra Milana Chovance o dočasné vyslání bezpečnostního týmu české ambasádě v Bejrútu.
Ministr vnitra této žádosti vyhověl. Nyní oba ministři předkládají vládě návrh na uvolnění přibližně 3,3 milionů korun z vládních rozpočtových rezerv na pokrytí nákladů této mimořádné mise.
Není to však jediný návrh, se kterým ministři Chovanec a Zaorálek přicházejí. Českou republiku stojí zajištění bezpečnosti zastupitelských úřadů cestou vyslání týmů Policie ČR desítky miliony korun. V letošním roce je to něco přes 42 milionů. Tyto náklady však v minulosti šly k tíži ministerstva vnitra. Ministři Zaorálek a Chovanec jsou proto přesvědčeni, že by takové mimořádné situace měly být zajištěny systémověji, protože stávající praxe je nestandardní a příliš rigidní.
Svůj návrh na zpružnění zajištění bezpečnosti českých zastupitelských úřadů všude po světě opírají o usnesení Bezpečnostní rady státu z 23. srpna 2011. Z něho vyplývá, že objeví-li se nutnost vyslat příslušníky Policie České republiky do destinace mimo jejich stávající působení (v té době Irák a Libye), bude vládě předloženo rozhodnutí o dalším působení zastupitelského úřadu v rizikové destinaci za přítomnosti příslušníků policie, a to včetně vyčíslení předpokládaných nákladů spojených s jejich vysláním. Podpoří-li vláda takové rozhodnutí, bude následně do rozpočtu ministerstva vnitra z vládní rozpočtové rezervy přidělena částka odpovídající nákladům pro vyslání dalšího týmu.
Stejný postup předpokládají také platné dohody uzavřené mezi ministerstvy vnitra a zahraničních věcí ke spolupráci při předcházení mimořádným událostem v zahraničí a jejich řešení. Na základě výjimky udělené předsedou vlády byl předmětný materiál projednán ve zkráceném meziresortním připomínkovém řízení s ministrem financí.