Bavoři pokračují v bouři proti Merkelové Foto: archiv

Bavorsko připravuje žalobu proti spolkové vládě kvůli běžencům

Bavorsko připravuje ústavní žalobu proti německé vládě kvůli současnému příchodu běženců. Největší německá spolková země se domnívá, že celostátní vláda neplní v uprchlické krizi své povinnosti a nesnaží se omezit příchod imigrantů. Dnes o tom informoval deník Tagesspiegel. Většina běženců nyní do Německa přichází přes rakousko-bavorskou hranici.

Bavorská zemská vláda podle Tagesspiegelu pověřila bývalého ústavního soudce Uda Di Fabia, aby vypracoval posudek, který by se měl stát základem pro žalobu k ústavnímu soudu. Politici v Mnichově jsou přesvědčeni, že současná uprchlická krize ohrožuje stabilitu Bavorska a omezuje možnosti fungování této spolkové země. Spolková vláda podle nich nedělá dost pro to, aby situaci Bavorska zlepšila.

Ochrana vnějších hranic Německa spadá podle německé ústavy do pravomocí spolkové vlády. Podle bavorských činitelů by se proto kabinet v Berlíně měl zasadit o to, aby byl příchod běženců kontrolovaný. Politici v Mnichově také vidí jako problematické, že německé úřady ustoupily od praxe, kterou předpokládaly evropské normy, a nevracejí běžence do země, ve které se poprvé ocitli na území Evropské unike.

Bavorsko už v říjnu pohrozilo žalobou proti spolkové vládě, pokud se nezastaví současná přistěhovalecká vlna. Spory tento týden utlumila dohoda mezi bavorskou Křesťanskosociální unií (CSU) a Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové o vytvoření takzvaných tranzitních zón na hranicích, kde by bylo možné odmítat ještě před vstupem na německé území ty běžence, kteří v zemi nemají šanci získat azyl. Proti návrhu se ale staví sociální demokracie (SPD), která spolu s konzervativním blokem CDU/CSU tvoří vládu.

Největší zátěž uprchlické krize v Německu leží právě na Bavorsku, kudy přichází naprostá většina běženců. Bavorské úřady jsou přetížené a nedaří se jim dostatečně rychle registrovat uprchlíky přicházející z Rakouska. Dnes ráno podle televize N24 čekalo na hranici na vstup do Německa 3000 běženců, v úterý jich bylo 2500.

(čtk)