Nesouhlas se svou obžalobou dnes před soudem vyslovil Michael Beneš, který podle státního zástupce nabídl úplatek soudnímu znalci v oboru kybernetika. Kauza, kterou začal řešit českokrumlovský soud, je spojena s podnikatelem Františkem Savovem. Beneš podle obžaloby úplatek nabízel proto, aby ovlivnil znalce, jenž zkoumal počítačové soubory. Kriminalisté tvrdí, že prověřovaná data obsahují klíčové důkazy proti Savovovi.
„Žádného trestného činu jsem se nedopustil,“ řekl Beneš, který soudu několik desítek minut líčil svou verzi celé události. Muž je společníkem ve firmě, která se věnuje službám v oblasti ekonomiky. V roce 2011 si ji najal pražský Parkhotel, jenž hodlal vylepšit své hospodaření. „Začal jsem tam působit jako krizový manažer a měl jsem konsolidovat podnik. Ten se pak během několika měsíců dostal ze ztráty do zisku,“ uvedl obžalovaný.
Problém podle něj nastal, když Parkhotel přebrali noví vlastníci a přestali Benešově společnosti hradit platby. Dlužná částka se prý vyšplhala až na milion korun. Navíc Parkhotel prohrál soudní spor s firmou, které kdysi na základě Benešova rozhodnutí vypověděl služby.
Beneš se proto se svými společníky rozhodnul, že zkusí oslovit soudního znalce Jaroslava Kothánka, jenž by dokázal správnost jeho postupu při konsolidaci hotelu. Tak se dostal na zmiňovanou schůzku s expertem na kybernetiku. Beneše však prý překvapila výše částky, o níž si znalec za posudek řekl. Proto konkrétní jednání odložili a na schůzce se podle něj po zbytek času bavili o obecných věcech. „Řekl jsem mimo jiné i to, že jeden znalec vzal úplatek čtyři miliony korun za odhad kamenů,“ uvedl Beneš.
Schůzka se konala 9. prosince 2014 ve Velešíně na Českokrumlovsku. Státní zástupce vidí celou událost jinak a Beneše obžaloval ze zločinu podplácení. „Nesouhlasím s tím,“ uvedl Beneš. Kothánek však před soudem nabídnutí úplatku potvrdil. Podle něj k němu došlo mezi řečí a Beneš na něj nevyvíjel nějaký nátlak. Dodal, že schůzka ve Velešíně následovala jen pár dnů poté, co na neveřejném zasedání soudu uvedl, že existuje možnost, jak dešifrovat data s důkazy proti Savovovi.
Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš v červenci vyloučil, že by se někdo z okruhu lidí kolem podnikatele pokusil znalce podplatit. Savov pobývá v Londýně a v Česku je stíhán kvůli krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Podle vyšetřovatelů Savov spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty (DPH). Proti zahájení stíhání podal Savov ústavní stížnost, kterou soud v únoru odmítl. V dubnu zamítl i Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z podnikatelova účtu. Právě tuto škodu podle názoru vyšetřovatelů podnikatel způsobil.
Savov obvinění odmítá, podle něj jde o snahu zmařit jeho obchodní aktivity. Na začátku července soud v Londýně nepravomocně rozhodl, že má být podnikatel vydán do ČR.
(čtk)